Depresyon ne işe yarar? Bize hangi tuzakları kurar?

Depresyonun üzerimizde kurduğu en büyük tuzak kendimizi bir daha asla mutlu olamayacakmış sanmamıza yol açmasıdır.

Halbuki siz ne kadar rasyonel olmaya çalışırsanız çalışın, ulan ben daha önce mutluydum bunun geçmesi lazım desenizde. Depresyonun sizi çepeçevre sardığı o kara bulutlar, sizden mantıklı düşünmeyi alır, umut etmek manasız, geçmişi düşünmek saçma, gelecekse belirsiz görünür.

Aslında bu sırada beyin kendini güvenli moda almış arka planda bir takım güncellemeler yapmaktadır. Ve güncelleme süresince bir yere ayrılmanızı istemez. Bol bol şeker ister bünyeniz. Çünkü beyin kandaki tüm şekeri kendine saklamak ister. Fakat bu güncelleme süreci çok sancılı geçer ve bazen güncelleme başarılı olamazsa kişiyi intihara bile sürükleyebilir.

Beyin sandığımız kadar aptal bir organ değil. Kafamızın içi yan sekmelerle doldukça, şişiyor ve bir noktada sabit kalma gereği duyuyor.

Beyinde tıpkı midemiz gibi. Bazen bazı şeyleri sindiremez. Bazen kırılan gururumuz, bazen geçmiş yaşantımız, beyinde sindirim problemlerine yol açar. Adeta zehirlenmişizdir. Ve sindirilemeyen düşünce yada duygular bir şekilde beyinden atılmalıdır. Bu süreçte işte bunu sağlıyor olmalı.

Bu yüzden depresyonu, bir arınma aracı olarak görüp belkide kendinize çok yüklenmemelisiniz. Kaldırabileceğinizden daha ağır yüklerin altında kalmak sizi beceriksiz ya da aptal yapmaz. Bunu herkes dener, kimi başarır kimi başaramaz.

Siz depresyonunuz sonsuza dek sürecek zannederken, ağlamaktan gözleriniz morarmışken, tıpkı her acı gibi bunada alışacak ve yatağınızdan kalkacaksınız. Çünkü bizler sadece düşünceleri olan değil, içgüdüleride olan varlıklarız. Ve inanın, yaşama içgüdüsü, insanın yakasından kolay kolay düşmüyor.

Pisiriknihilist sevgiler diler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s