Fakir ve orta kesimin evlilik israfı..

Hepinize selam, bugün kendimce gözüme çarpan ve beni hayret ve öfkeye düşüren bir konudan bahsedeceğim. Evlenirken yapılan israftan ve şatafattan… 
Öncelikle belirtmeliyim ki, evlilik karşıtı bir insan değilim. Fakat geçmişten günümüze kadar gelen geleneklerin insanları ne kadar yıprattığını gördükçe bu yazıyı yazmaya karar verdim. 
Evlilik dediğimizde bir çoğumuzun içi korku ve kaygıyla doluyor ve böyle olmasıda anormal değil. Çünkü evlilik demek para demek. – Nasıl yaparız, damatlık şu kadar para gelinlik şu kadar, bunun çeyizi var, düğün salonu var, pastası var, davetiyesi var, ev tutması, beyaz eşyası, kısacası var oğlu var. 
İyide bunların hepsine ne gerek var.- Ya canım bir kere evleniyoruz her şeyin en iyisi olsun, en yenisi olsun dediğinizi duyuyorum. – Tamam olsunda nasıl olacak? Borç harçla, taksitle, aile desteğiyle falan tüm bunları halletmeye kalkacaksınız. Yeni döşenmiş evinizde tüm bu kaygılarla huzur içinde oturamadıktan sonra, sikerim mikro dalga fırını,en yeni model nofrostun kapağını. 
Eee pısırıknihilist kardeş ne yapacağız?Bu devran böyle geldi böyle gider, karım istiyor, onun ailesi istiyor, ben kendime yediremiyorum falan fıstık. 
Bunlara ayıracak bütçesi olanlar, size lafım yok, isterseniz pablo escobar gibi şöminede yakın paranızı banane… Benim kızdığım kitle, yiyemeyeceği penisi okşayanlar. Karıyı görünce, parayı saçanlar. Bir durun be kardeşim. O borçların altında kalınca intihar eden mi dersin, dahada borçla batan mı ararsın. Siz kafayı mı yediniz? (kurtlar vadisi tapınakçılar polatı kaçırıyor.) 
Dik durmak lazım dostlar, tevazu sahibi insanlarla olmak gerek. Birinin sizi koparmaya çalıştığını anlayınca hayırdır mk demek lazım. Sikerim gelinliğini, satın alıp, gardıropta küflensin diye onca para saçmaya ne gerek var. 
Evlenme kararınızla birlikte zaten etrafınıza akbabalar toplanır. Davulcusuna para, araba süslemesine para para para. 
Millete hava atacağım diye bokunuzda boğulmayın. Zaten kimseye bir şey beğendiremezsiniz. Gelin çirkin derler, damat cimri derler, hep derler. 
İlla ben bu geleneklere saygılıyım bu şekilde olmalı diyorsanızda. Bari en azından elinizdeki avucunuzdakini açık açık gösterin ve yapabileceklerinizi sınırlayın. Davetiyen en iyi kartondan olmasın bırak. Çamaşır makinasımı alamıyorsunuz, gidin 2.el bir makina alın. Ee karım öyle istemiyor, afedersin ama öyle kadınla evlenme zaten. Emin ol seni bir ömür sikecek ve kavga kıyamet evde kol gezecek. 
Düğün salonu kiralarsınız bir gecede 20.000 lik olursunuz. O acıyla birde dans ettirirler sizi ohhh. 
Meselenin özü, başınızı sokacak bir eviniz varsa ve birbirinize karşı saygılı bir çiftseniz emin olun işler er geç yoluna girecektir. Hiç bir şey olmazsa olmaz değildir. Ama size öyleymiş gibi gösterirler, hele elalem ne dercilerdenseniz, tebrikler boku yediniz. O borçları elalem ödemeyecek, sizin ananız bellenecek çalışırken. Evliliğiniz mutlu bir yuva kurmaktan çok mutsuz bir beyaz eşya galerisine dönüşmesin. Elinizden geldiğince masrafları kısın. Sonra çok üzülürsünüz. O akrabaların taktığı altınlarla anca bir kaç borç kapanır. Sonra yallah herkes kendi işine. Amsalak olup, paraları leylaya basmayın. Leylada kocişimci olursa geçmiş olsun. Birde erkenden çocuk yapınki başınız boktan kurtulmasın. 
Dik durun. Yoksa domaltıp sikiyorlar… 
Pisiriknihilist sevgiler diler. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s