Öz güven: Kendi değerini bilmektir,ona inanmak değil.

Peki bu hayatta herhangi bir vasfın,elinden gelen bir iş olmazsa,kendimizi neden değerli hissedelim ki ? Birilerinin yaşamına dokunabiliyor muyuz,beslediğimiz köpek bize minnet dolu bakabiliyor mu ? Yoksa,öylece yaşayıp gidiyor ve değerli hissetmek mi istiyoruz ?

Dünyaya gelip kendimizi sevemeden,suçluluk ve pişmanlıklarla dolu bir hayat yaşayıp,gitmesek olmaz mı ?

İnsanların bizden çaldıklarına,içimizde açtıkları yaralara baksak ve bir gün kabuk tutacaklarına inansak ?

Kendimizden imkansızı beklemesek ve sonra onun altında kalıp,beceriksizliğimize,kimliğimize lanet okumasak ?

Hepsi ne kadarda zor. Her birimiz birer zombiye dönüştük. Birbirimizden ne koparabiliriz diye bakıyoruz.Bazen etini bazen kişiliğini yiyoruz insanların. Sonra cesede bakıp “Oda dik dursaydı canım diyoruz.”

Binbir güçlükle inşa etmeye çalıştığınız varlığınıza,onlardan üstün olmayın diye,gelip bir çelme takıveriyorlar.

Kişisel gelişim,sahte bir öz güven kavramı pompalıyor.Her birimizin çok özel,çok değerli insanlar olduğumuzu,düşünmemizi istiyorlar.

Fakat siz istediğiniz kadar özel olduğunuza inanın,beyninizi kandıramazsınız.Elinizde özel olduğunuzu düşündürecek bir delil olmadan boşu boşuna kuruntu yapmanın ne manası var.

Her insan değerlidir doğru ama her insan toplum için değerli değildir ve alıp başınızı bir dağ evinde yaşayacak cesaretiniz yoksa,mecburen bu dünyaya bir değer katmak zorunda kalıyorsunuz.İnsanların sizden beklentileri oluyor ve başkalarının beklentilerini işitmekten,biz ne istediğimizi bir ömür bulamıyoruz.

Bazen o kadar gururluyuz ki,gerçekleri bile kaldıramıyoruz.Yaptığın çizim güzel olmamış diyen arkadaşımıza,”sen daha iyisini yap o zaman”diyoruz.Kimsenin haklılık payına kulak vermiyoruz.

Spor salonlarında,öz güven şarj ediyoruz.Buna bir şey dediğim yok.İnsanın kendi bedenine saygı göstermesi kötü değil.Kötü olan;koca kas kütlelerinin,ağzından çıkanları duymak.Yaşadıkları güç zehirlenmesi,ağızlarına vuruyor,ta ki başka biri onların ağzına vurana dek.

Kendine güvenmek;her kavgaya atlamak,bizde geri vites yok kardeşim demek değildir. Kendine güvenmek;inandığın şeyleri savunabilmek,sana yapılan yanlışı kişiliğince yorumlayıp ona göre tepki verebilmektir.Kimseyi ezerek yükselmek değil,bir şeylerden anlayarak,bir şeyleri becererek yükselmektir.Var oluşuna dair bir anlam bulup,bu anlamın değerlerine göre yaşamayı becermek demektir.Korkularını tanımak ve onlarla anlaşabilmektir,özgüven.

Kısaca kendin olabilme cesaretidir. Bu soktuğumun dünyasında.

Pisiriknihilist sevgiler diler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s