Komik olan nedir? Neden gülüyoruz?

Gülmenin bize evrimsel olarak bir artısı var mı? Eğer yoksa ne diye sırıtıp duruyoruz?

Araştırmalar, gülme eyleminin stresi azalttığını, ve sosyalleşmemizin kaçınılmaz bir gerekliliği olduğunu düşündürüyor. Aslında gülümseyerek, ortada tehlikeli bir durum olmadığını, mutlu olduğumuzu ifade ediyor olabiliriz. Bir nevi dopamin, yüzümüze vuruyor ve ne hissettiğimizi açık ediyor. Ki bunu gizleyebilenlerden boşuna korkmuyor, sosyopat olmalarından şüphelenmiyoruz. Duygularını göstermeyen ya da baskılayan insanlar, üzerinde genelde kolay yargıya varamayız ve buda onları kafamızda şüpheli veya tehlikeli konumuna düşürür.

Aynı zamanda gülmek, karşı tarafı ölçmek içinde ideal bir yöntem. Sizin gülüşünüze verilen tepkiler ya da tepksizlikler, karşı taraf hakkında veri toplamanızı kolaylaştırmakta.

Bir ortamda kahkaha katsayısı düştükçe, orada bastırılmış bir gerilim olduğundan söz edilebilir. Şöyle bir örnek vermek gerekirse: Siz şen şakrak bir şekilde arkadaşlarınızın arasına girdiğinizde, kimse sizle ilgilenmiyorsa, orada bir şeyler olmuş demektir. Gülmek genelde bulaşıcıdır. Fakat bulaşmıyorsa dikkatli olmalısınız. Ya size kin duyan birileri var ya da siz her boka gülüyorsunuz.

Birinin size şaka yaptığını düşünüyorsanız gülmeye başlarsınız eğer karşıdaki gülmüyorsa, zihniniz alarm verir.

– kanka baban öldü.
-ya bi git işine mk kdjdjd
-başın sağolsun kanka
-ne diyon oğlum sen?

Gülmeyi hayatın acılarına karşı bir savunma mekanızması olarak görenlerde var. Sinir krizi geçiren bazı insanların sonrasında histerik kahkahalar attığına tanık olmuşssunuzdur.
Hatta şöyle bir söz vardı. İnsan o kadar çok acı çekmiştir ki gülmeyi icat etmek zorunda kalmıştır.

Peki madem bu bir sosyalleşme aracı o halde yalnızken neden gülebiliyoruz. Yanıt çok basit, çünkü yalnız değilsiniz, hafızanız istediğiniz anıyı tekrar önünüze serip, sizi güldürebiliyor.

Stresli bir ortamda bazen delinin birinin bir fıkra anlatayımda neşemiz yerine gelsin dediğini duymuşssunuzdur. Bunu neden yapıyorlar peki. Çünkü fıkra bir süreçten oluşur ve fıkranın sonu gelmedikçe bizdeki stres hormonu artmaya başlar ve eğer fıkra iyi bir sonuca bağlanırsa, bu stresten kurtulur ve rahatlarsınız buda gülmenize yol açar.

Pek gülmeyen insanlar vardır. Komik mi şimdi bu derler. Bu insanları dikkatle gözlemlerseniz, yoğun bir kaygı ve stres içinde bulunduklarını ve bu durumdan kurtulmadan rahatlamak istemediklerini görürsünüz. (hatta salak salak şakalar yaparız, sikiyimde rahatla gibi)
Anne babasını trafik kazasında kaybrtmiş birinin yanına gidip, amma uçmuşlar ha, derseniz büyük ihtimal dayak yersiniz. Çünkü ölümün mizahını yapmak çok tehlikelidir. Acıları taze insanları güldürmek, çok saçma karşılanır. Ama bununda kültürden kültüre değişebileceğini düşünüyorum. (tabut dansçıları hariç mk)

Bazı durumlarda ise güldüğünüz kadar suçlu hissedersiniz. Arkadaşınız yere düşer gülmeye başlarsınız fakat yerden kalkmadığını farkettikçe, gülüşünüz düğümlenir ve büyük bir suçluluk duyarsınız.

Bazense söyleyemediklerimizi şaka yollu ifade ederek karşı tarafı düşünmeye sevk ederiz. Çok iyi bir stratejidir, çünkü sen ne demek istedin diyene, şaka canım sende şaka kaldıramıyorsun kozunu oynayabilirsiniz. Genelde en espiritüel kişilerin pasif agresifler olduğunu düşünüyorum, ifade edemedikleri öfkelerini, mizah yoluyla bir güzel yedirirler size.

Özetlemek gerekirse, Gülmenin stres seviyemizi düşürmekte, karşı tarafı tanımamızda önemli bir rolü vardır. Hatta dostoyevskinin şöyle bir sözü vardı.
Eğer hiçbir özelliğini bilmediğiniz bir insanı gülüşünden sevdiyseniz, onun iyi bir kişiliğe sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Dostoyevski. (biraz  zorlamış reyiz sanki ama iyi işte.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s