Bazı feministlerin iki yüzlülüğü…

Dün minübüste yaşlı, belliki köylü bir amca, önündeki kıza, birazda utanarak “pardon bayan şu parayı uzatırmısınız diye sordu.”Kadın ne yaptı biliyor musunuz, “bayan senin anandır, kadın diyeceksin amca”diye veryansın etti.

Şimdi bu kadın çok mu şey değiştirdi dünyada. 70 yaşındaki adamı, aşağılayarak, onun dili üzerinde büyük etkiler mi sağladı? Meseleyi sadece kadın ya da bayan meselesi olarak görüp, böylemi davranılmalı insanlara?

Bir dönem üniversitede feminist bazı arkadaşlarım vardı. Kafayı sadece ataerkil küfür edilmemesiyle bozmuşlardı. Ama bunu neden yapmamamızı sorduğumda, ya da feministlerin tam olarak istedikleri şeyler hakkındaki sorularıma hiç bir zaman yürekten cevap vermediler. Ataerkil küfür ettim diye, beni itin götüne sokanlar, 3 bira içtikten sonra, en küfürbazım diyenden küfürbaz oldular. Madem, 3 bira sizi ilkelerinizden saptırıyor. Ben sizin samimiyetinize neden inanayım? Erkeği düzeltmek adı altında aşağılamaktır bu yapılan.

Ee canım alkollüyken herkes ediyor demeyin hiç. Asıl mesele bunu istemeleri. Alkolün etkisiyle, süperegonun baskısından kurtulup, özgürce idleri ne derse onu yapmak. Ataerkil küfür etmemek için kendinizi o kadar baskılarsanız. Kontrol gittiğinde en alasını edersiniz. Bu da şu sonuca götürdü beni. Feminizmin bazı temel prensiplerini, bazı bireyler kabul etmekte zorlanıyor ya da mantıklı bulmuyor, ama baskı sonucu, öyle biriymiş gibi davranıyorlar. Bu da o kişilerde çok eğreti duruyor ve öfkeye yol açıyor.

Feminizm ezilen kadının haklarını mı istiyor, yoksa ezilen kadınların intikamını mı bilmiyorum. Bunu zaman gösterecek. Eğer onları tetikleyen intikamsa, ortalık hayli karışacaktır.

Bir inanç sizden ne olursa olsun bedel ister ve bu bedel profil fotoğrafınızı simone de beauvoir yapmak değildir. Eylem ve anlayış olmadan, gerçekçi hiç bir şey yapılamaz.

Pisirikuzucuk sevgiler diler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s