Pasif agresifle yatan, aktif agresif kalkar.

Hayatımda bir pasif agresifi yakından tanıma şansım oldu oda malesef babamdı.


Bana hiç bir zaman doğrudan öfkelenip bağırıp çağırdığını hatırlamam. Belki ben çok küçükken ve karşılık veremeyeceğimi düşündüğü dönemlerde yapmıştır. Tüm öfkesini bastırır ve en ummadığınız bir zaman ummadığınız bir anıyı ya da bir davranışınızı hatırlatıverirdi. Bu da insana ne oluyoruz mına koyım, ne dedim ben şimdi, kafasına sokar.
Hiçbir şeyi doğrudan söylemez, akıl etmemizi beklerdi. Akıl etmediğimiz zaman hiç renk vermez fakat biz öfkeli olduğunu anlardık. Hiç kimseye gerçekten yüreğinden geçenleri söyleyebildiğini sanmıyorum.
Bizi sık sık manipüle eder ve imalarda bulunurdu. Bizde mindfucking geçirip ne yapacağımızı bilemezdik.
Beni en çok üzen şeylerden biri ise, düşkünlere ve çocuklara acımasızca içinden geçenleri söylemeseydi.
Oldukça güvensizdi. Sık sık yalan söyler. Her bir yalanını istisnasız, hatırlar ve sürdürülebilirdi. Bazen kafası güzelken işte derdim, hep böyle olabilse keşke, duygularından, öfkesinden bahsedebilse. Keşke yüzüme açık açık”senden bir bok olmaz”diyebilseydi. Fakat bu lafları ya anneme ya da akrabalara söyler. Bizde onlardan duyarsak, ne düşündüğünü anlayabilirdik.
Babamın bu davranışlarının bende etkisi. Kendimi ifade etmekten kaçınmak ve insanların hakkımda ne düşündüğünü takıntı haline getirmeme sebep oldu. 
Sürekli dinamitle gezen fakat bu dinamitleri, montunun içinde gizleyen bir insan düşünün. Sanırım yeterince açık oldu. Arada bir montunu çıkararak size göz dağı verebilir, siz bana mı öfkelendin diye sorsanızda. Yok canım ne alakası var yanıtını alabilirsiniz. 
Hayatınız onun neye kızıp, ne düşündüğünü, anlamaya çalışarak geçer. Herşey yolundayken birden kendinizi trip yerken bulabilirsiniz. Amacı sizde suçluluk yaratıp, kendi istediğine yönlendirmektir sizi. Bazen bunu farkeder, bazen, farkedemezsiniz. 
Hele bu bozukluğun sahibi, birazda zeki biriyse boku yediniz. Ne oluyor, niye böyle dedi, ne demek istedi, bana mı kızdı, nerde yanlış yaptım derken. Ömrünüz harcanıp gider. 
Kendi davranışlarını yüceltir, bu davranışlar hakkında neredeyse felsefi argümanlar üretirler. 
Mesela : insan kendine yetebilmeli ve eğer onu seven biri varsa, onun ne düşündüğünü anlayabilen kişidir o, vesairee
Başka bir örnek : Kişi öfkesini gösterirse zayıf görünür. Kimseye ona kızdığınızı gösterecek kadar aptal olmayın. 
Ne saçmalıklar. Öfkemizi biriktirip biriktirip kendimizi yemek daha mantıklıtmış, buna ben bir gram bile katılmıyorum. Öfkede insandandır, sevgide. 
Son derece gururludurlar. Ona laf soksanız, gülüp geçer. Ama aslında çoktan bunu belleklerine kaydetmiş ve bunu size nasıl ödeteceklerini düşünmeye başlamışlardır. Halbuki en başta, bu lafını kabul etmiyorum diyebilseler.. Ah ah.. 
Çok güzel kurban rolü yaparlar. Sanırsınız ki bu dünyanın tüm acıları o kişide toplanmış. 
Ama hiçte öyle değildir. Tam bir av görünümlü avcıdırlar. (rick ve jerry) 
Bu insanlarla ne kadar iyi geçinirseniz geçinin. Hiçbir şey değişmez. Çünkü onların içinde yıkılmış birşeyler vardır ve onu tamir etmek için tüm dünyayı sabote etmeye hazırdırlar. 
Onun davranışları karşısında kendinizi asla suçlu hissetmeyin. Hatta ona karşı merhametsiz davranmak, öfkesini kusabilmesine yol açacağından belki de bunu denemek bile gerekebilir. 
Biriktirdikleri öfkeyi kusabilmeleri için kendilerinden daha aciz insanlar ararlar ve eğer başarabilirlerse bir kaç gün iyi geçinebilirsiniz. 
Çevrenizde böyle insanlar varsa kaçın demeyeceğim. Kim mükemmel ki?Sadece davranışları yüzünden kendi kişiliğinizin yıpranmasına ve bozulmasına müsaade etmeyin. Aksi takdirde sizde agresif davranışlar gösterebilir, kendi benliğinizden şüphe duymaya başlayabilirsiniz. 
Mümkünse o kişiyi uzman desteği almaya, ya da öfkesini rahatça kusabileceği ortamlara sokmaya çalışın. Box yapabilirlerse tadından yenmezler. 
Pasif agresifle yatıp,aktif agresif kalkmayın. 
Sevgilerimle pisirikejderiya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s