Saygı duyulan biri olmak istiyorum…

Kusura bakmayın ama kimse kimseye durduk yere saygı göstermez. Göstermesinde zaten,büyük ihtimal bir çıkarı vardır sizden. Ucuz insanların saygı ya da sempatisine ihtiyaç duymayın, genelde onlardan hınç ve kıskançlık gelir çünkü.

Ucuz insandan kastım: “Piçe bak bizim sanayide anamız ağlıyor,bu şerefsiz iki kod yazıyor parayı buluyor” gibi cümleler kuran insanlar.Bu insanlara göre kendilerinin verdiği emek dışında hiç bir emeğin değeri yoktur. Onların yanında boşuna kendinizle övünmeyin çünkü size kendinizi beceriksiz hissettirmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

Peki kimden saygı bekleyeceğiz ? Öncelikle,kimsenin saygısına ihtiyacım yok diyenler yazıyı burada bırakabilir. Çünkü nihilist ya da depresyonda falan değilseniz bu duyguya da ihtiyacınız olduğu açıktır. Örneğin ; Fitness yaptınız,iyi bir görünüm elde ettiniz ve yakın arkadaşlarınızdan biri sizi övdü. (Tabi ki övgü yetmez.) Ardından spora başladı. Bu durum sizi mutlu etmez mi ? Birilerinin hayatına olumlu manada yön vermek ?

Saygı ve irade birbiri ile kardeş gibidir. Genelde iyi kararlar alan,kararlarından kolay kolay caymayan insanlara saygı duyarız. Yapacağını söylediği şeyi yapan verdiği sözü tutan ,sorumluluk sahibi kişilerden.

Maalesef kararsızın tekiyseniz bugün yapacağım dediğiniz şeyi unutuyor verdiğiniz sözlerde durmuyor ve sorumluluktan ışık hızıyla kaçıyorsanız,saygı falan beklemeyin. Aksine taş.k konusu olursunuz.

İnsanların bizim hakkımızda fikir sahibi olurken yaptıkları bazı şeyler vardır bunları test olarakta görebilirsiniz.Mesela ; yeni tanıştığınız birine hemen borç veriyor musunuz ? Veriyorsanız tebrikler,artık arkadaşlarınızın gözünde siz kolay koparılan birisiniz. Ya da yeni tanıştığınız bir kadına direk yavşıyor musunuz ? Kadının gözünde artık ; abazan,boş,kolay lokmasınız. Bu durumda var olması muhtemel herhangi bir saygı durumunu başlamadan yok edecektir.

Yine de saygı beklentisini pek arttırmamak gerekir, bazı insanlar görüyorum; sürekli konuyu kendilerine ya da yaptıkları işlere getiriyorlar. Bir şeyleri insanların gözüne gözüne sokup,fark etmelerini sağlamaktansa; cool takılıp onların fark etmesini beklemek daha çarpıcı ve güzel olacaktır diye düşünüyorum.Saygı ve ilgiyi karıştırıyoruz. Birinin bize iltifat etmesi elbette gururumuzu okşar ancak bu saygı değildir. Saygı: daha çok insanların yeteneklerinizi ve ilkelerinizi bilip her konuda sizinle rekabete girmeye çalışmamalarıyla kısacası hadlerini bilmeleriyle oluşur. Ya da ahlaki değerlerinizle bir saygı elde edebilirsiniz. Bir duruşunuz vardır ve kim ne derse desin (mantıklı şeyler hariç) onun arkasındasınızdır. Bu karşı tarafa bir nevi; “sizin söylediklerinizin bir önemi yok ben doğru olduğuna inandığım şey için mücadelemi vereceğim.” demektir. Kısacası karşı tarafa ve küçümsemelere göz dağı vermektir.

Peki, gerçekten de vasıfsız,işe yaramaz bir hayat sürüp saygı beklemeli misiniz ? Nihilist ya da depresif değilseniz büyük ihtimal hayır. Elbette mükemmel olun demiyorum ama yakındığınız şeylere dikkat etseniz fena olmaz. Belkide karşı taraf haklıdır, olamaz mı ? Biri sizi alaya aldığında; çıkarıp bir şeyler gösterebiliyor musunuz ?

Özetle : Saygının en temel koşulu; kararlarınızın arkasında durup bunun olumlu ya da olumsuz her sonucuyla yüzleşebilmektir. Kendine ve sözlerine değer vermektir en azından.

Ve maalesef o acı sözle bitireceğim.

“Kendine saygısı olmayana kimse saygı göstermez. “

Pisirikdonvitocorleone sevgiler diler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s