Değişim temalı film ve diziler…

Çerezlik,monoton dizilerden hoşlanmıyorum.Karakterlerin değişimlerini izleyebileceğim, “ulan adam nereden nereye geldi mk.” diyebileceğim dizi ve filmleri seviyorum. Karakterle birlikte sizinde değiştiğiniz ve bir şeyleri sorgulamak durumunda kaldığınız yapımları izlemek, benim için tarifsiz bir zevk ve en çok izlenen film ve dizilere baktığımda da yalnız olmadığımı görüyorum. Örneğin film olarak; the godfather, dizi olaraksa breaking bad bu temayı(değişim) oldukça iyi kullanan yapımlardı ve imdb’ye baktığınızda neden oralarda olduklarını az çok anlayabilirsiniz.

Bir düşünsenize, Walter White 1 sezonda, metamfetamin baronu olsaydı? Breaking Bad’i yine bu kadar sever miydik ? Hiç sanmıyorum. Fakat biz walter’ın hangi kararları,hangi psikolojiyle aldığını gördükçe ona bağlandık. Üstelik karşımızda bir süper kahraman değil,etten kemikten bir insan vardı. Bu da onunla yaptığımız empatinin oranını kat ve kat arttırdı.

Ek olarak bu tarz yapımlar başlar başlamaz, zaten ellerinde belli bir kitle vardır. Bu kitle kimler midir ? – Elbette loserlar. Yaşayamadıkları ya da beceremedikleri her şeyi empati yaptıkları karakterin başarması onlarda psikolojik bir orgazm yaratmıyor mu sizcede ? Mesela, hangimiz Karete Kid izleyip tribe girmedik. Peki niye girdik ? Çünkü ortada bir loser karakter vardı ve bu loser zamanla kendini geliştirip,düşmanını yeniyor ve kızı kapıyordu. Böyle basit ve etkili senaryolar sanırım her daim ilgi görmeye devam edecektir.

Yine aynı şekilde godfather : sizce sadece iyi bir mafya dizisi olduğu için mi çok izlendi yoksa, vito ve micheal’ın değişimini bize ustaca sunabildikleri için mi ? Micheal tuvalette silahı bulamayacak diye sizde korktuysanız o film tamamdır bence. Ya da walter ” I won” dediğinde,sizde bir şeyler başarmış ,bir şeyler kazanmış hissediyorsanız ? Sanırım başka söze gerek yoktur.

Joker’ın dediği gibi ” Delirmek için belki de tek bir kötü gün yeterlidir.”

Ama değişmek için, belki de binlerce kötü gün geçirilmelidir.

Pisirikorleno sevgiler diler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s