Sabırlı mısınız yoksa korkak mı ?

Diyelim ki; biri, size durduk yere bir yumruk salladı. Ne yaparsınız ? Karşılık mı verirsiniz yoksa, yooo kavga etmeye değmez, hem çok sinirlenmedim,ben zaten sabırlıyımdır mı dersiniz ?

Eğer gerçekten sinirlenmediyseniz, diyeceğim bir şey yok. Ama sinirlendiğiniz halde karşılık vermeye götünüz yemediyse, sakın ben sabırlı,böyle şeyleri alttan alan bir insanım diye gezmeyin. Sabrı bir erdemmiş gibi yüceltip,zayıflığınızı örtmektir bu. Emin olun öfkeden ağlasanız daha samimi olur.

İnsanlık olarak bunu hep yaptık ve yapmaya devam edeceğe benziyoruz.Kölelerin bir kısmı,efendilerini öldürebilecek güçteydiler ama bunu çok nadiren yaptılar. Büyük ihtimalle onlarda, ya sabır diyerek ömürlerini geçirdi ve bu itaatin tüm suçlusu efendileriymiş gibi kendilerini kandırdılar. Belki de işlerine geliyordu bu durum.Sonuçta minumum düzeyde de olsa, hayatlarını devam ettirebiliyorlardı. önemli olanın hayatta kalmak olduğunu düşünürseniz,belki de gurur yapmayı hiçte gerekli görmezsiniz. Korkunun hangi maskelere gizlendiğini görüyor musunuz ? İnsanın yapamadıkları için bahaneleri bitmiyor, yaptıklarını ise en iyi kendisi yapmış zannediyor.

İyice süslenmiş bir kavramın arkasında bile en temel güdülerimiz görünüyor. Sabrın sonu selamet diyerek kendimizi kandırıyoruz. Evet bir işte azmedip sabır göstermek elbette sizi selamete çıkarır. Ama yapılan haksızlığa sabretmenin bununla alakası yoktur ve bir erdem olarak görmek,gülünçtür. Bazen birine karşı o kadar öfke ve kin duyarsınız ki ya eyleme geçmek ya da o kini başka bir şeye dönüştürmek zorunda kalırsınız ki bunu da genelde o kadar erdemliyim ki onu affediyorum ya da bana vurana ben diğer yanağımı uzatırım tarzı safsatalarla yapıyoruz.

Zayıfında bir gururu vardır ancak kırılan gururunu onaracak cesareti yoktur. Bu durumda kendisini iyi bir insan zannetmesine yol açar. Nietzche’nin dediği gibi ;

Ne çok gülmüşümdür keskin pençeleri olmadığı için kendini iyi zanneden zayıflara.

Pisirikdeccal sevgiler diler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s