Bir enstrumana başlamadan önce…

Bir enstrumana başlamadan önce.

Her şeyden evvel, neden bir enstrüman çalmak istiyorsunuz? Kız düşürmek için mi, beste yapmak için mi yoksa, kendinize yeni bir beceri katmak için mi?

Kız düşürmek isteyenler, hemen bir gitar alsın 3 5 akor bir kaç tanede ritim öğrenip burayı derhal terk etsin.

Kalanlarla devam edelim. Öncelikle siz kimsiniz ve sizi sık sık yoklayan duygu hangisi? Asi bir kişi misiniz, ya da melankolik, belkide mütevazi.

Emin olun, kişiliğiniz enstruman seçiminde çok önemli. Yani maneviyat sahibi bir insansanız, gidip elektro gitar almanız biraz saçma olur çünkü, istediğiniz huzur iken, duyduğunuz gürültü olacaktır. Ya da şöyle düşünün, çocukluğunuzdan beri, sık sık dinlediğiniz müzik türünü anımsamaya çalışın, o şarkının arkasında size hitab eden sesleri duyumsayın. Başlamak için acele etmeyin, bir hevesle yanlış enstrumana bir dolu para verip sonra yukarı kaldırmayın.

Mesela ben hep gitar çalmak istediğimi zannediyordum. Orta seviye bir gitar alıp çalışmalara başlamıştım. Fakat ne kadar çalışırsam çalışayım, parçaları doğru şekilde çalsam bile hiç keyif almıyordum. Ritimler bana kuru gürültü gibi geliyor, kendimi sürekli bazı türkülerin solosunu atmaya çalışırken buluyordum. Türkülerle büyümüştüm ve gitar bu türküleri çalıp söylememde beni oldukça kısıtlıyordu. Daha doğrusu gitar ile de bazı türküleri çalıp söyleyebiliyordum ama bir şeyler eksikti ya da fazla. Fazla heyecanlıydı gitar.

Maddiyat konusu var birde. Örneğin piyano çalmak istiyorsunuz ama fiyatlar çok pahalı, hevesinizi anında kırıyor böyle şeyler. Ama kendinizce alternatifler üretebilirsiniz. 5 oktavlık bir org alabilir, bununla pratik kazanabilirsiniz. Ya da gitar alacaksınız iyi bir şey olsun diyorsunuz, hemen acele etmeyin önce çevrenize sorup soruşturun, 2.el bir gitar bulabiliyormusunuz? Emin olun ağacı iyiyse, ufak tefek onarımlar yaptırarak çok güzel bir gitar sahibi olabilirsiniz.

Peki enstrumanınızı aldınız. Bir heves hemen tıngırdatmaya başladınız. Ya da daha elinize alır almaz bir korktunuz. Tüm o teller ya da tuşlar, çok gizemli göründüler size. Çok fazla pratik istediğini gördünüz. Genelde bu anlarda enstruman ya rafa kaldırılır bir gün çalarım inancıyla ya da internetten ya da kurstan ilk derse başlanır. Emin olun bütün mesela başlama cesaretinde. O enstrumanı bir korku nesnesi olmaktan çıkarıp sevmeye çalışın. İzlediğiniz videolarda birilerinin yıllar içinde geldikleri nokta sizi hem motive hemde demotive edecek. “ulan 5 yıl uğraşılır mı be demeyin” dünyanın en karmaşık bestelerini çalmak zorunda değilsiniz, bu derece mükemmelliyetçilik size oldukça zarar verecektir. Daha dün annemizin şarkısı oldukça basittir ama neredeyse bilmeyenimiz yoktur. Tellerde ya da tuşlarda dolaşın, her bir sesi kusana kadar dinleyip, hafızanıza katın.

Ve en kötüsü ne biliyor musunuz? Yıllar geçtikçe şu düşünce geliyor aklınıza. ” ulan üşenmeyip günde 1 2 saat çalışsaydım şimdi çalıyordum, koydumunun aletini.”
Başlamak bitirmenin yarısı değildir ama unutmayın ki bir, sıfırdan iyidir.

Pisirikomenchero sevgiler diler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s