Değiştirmeye çalışmadan önce dinlesek?

Kime bir derdimi açtıysam, henüz derdimi doğru düzgün dinlemeden, nasihat vermeye başladılar. Ben, sadece yaptığım bir hatayı paylaşmayı ve nasıl hissettiğimi anlatmaya çalıştım ama onlar “salaksın sen, kafanı sikeyim, hiç mi hayattan ders almadın” gibi laflarla çıktılar karşıma. Cioran’ın dediği gibi galiba “Her insanın içinde bir peygamber uyukluyor ve o uyandığında, dünyadaki kötülük biraz daha artıyor.”

Söz sırası bize gelsin diye yapmadığımız şey kalmıyor. Biri bizi empati ile dinlemeyecekse hiç dinlemesin daha iyi bence. Herkesin ağzında basmakalıp laflar “üzme kendini, buna mı takılıyorsun, sen kendininkini dert mi sanıyorsun? ben bir anlatsam ohooo. “

Tüm bunları duyduktan sonra düşünüyor insan, herhalde ben çok büyütüyorum, ben zayıf kaldım diye. Sonra kendini suçlamaya, hayata karşı dik bir duruş sergileyemediği için kendine kızmaya başlıyor. Yine Cioran’dan bir alıntı yapacağım.” Başkakarının sorunları bize her zaman küçük görünür, onları yeterince çaba göstermemekle suçlarız. ” ama iş bizim sorunlarımıza gelince nasılda, tüm dünyanın kahrını kendimiz çekiyormuş gibi davranırız değil mi?

Psikopatları ayrı tutarsak, toplum içinde bir nebze güvenli yaşamanın tek yolu empati gibi geliyor bana. Ama empatide zayıf bir kas gibi. Üzerine ne kadar çalışırsak o derece geliştirebileceğimiz bir kas. Ahlakın doğuşuda empatinin içinde bir yerlerde gizli olsa gerek.

Toplumumuzda ağlamak bile bir güçsüzlük göstergesi olarak görünüyor. Biri ağladığında ne yapacağımızı bilemiyoruz. Aslında tıpkı beynimizde, midemize benziyor ve bazı şeyleri sindiremiyor. Sindiremediklerinide göz yaşlarıyla dışarıya atıyor. Ben ağlayabilmeyi çok özledim. Bir şeyleri ciddiye aldığımı bende yaralar açtığını gösteriyordu ağlamak. Ama şimdi bir robot gibi hissediyorum. Hiç birşey bende yara açmamaya başladı. Herşey insandan diyorum, ne bekliyordum ki? Çocukluğumuzda kalmış huzur ve mutluluk. Şimdi yaşamaktan çok hayatta kalmaya çalışıyorum. Kafama sıkmadığım her gün benim için bir zafer artık. Galibiyat nidaları atamadığım bir zafer ama olsun.

Hakan taşıyanında dediği gibi. “bizler yaşamaya geldik bu dünyaya” ona göre yani.

Pisiriksufi sevgiler diler.
https://youtu.be/880arNplBnE
Kimi böyük, kim böcek, kimi kul
Kimi böyük, kim böcek, kimi kul
Marak edip heçbirini sordun mu
Bunlar neden nedenini sordun mu

Değiştirmeye çalışmadan önce dinlesek?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s