Eski müzik dehaları bugün yaşasaydı?

Ne söylerseniz söyleyin, insan sınırlı bir varlıktır. Bu yüzden ürettiği enstrumanlarda bu sınırlar çerçevesindedir. 5 parmağa sahip olmamız demek, mecburen 5 parmakla, ya da iki elimizi kullanabileceğimiz enstrumanlar üretmek zorunda olmamız demekti.

Fakat, bugün bir müzik yazılımına aynı anda tüm notalara basması komutunu verebilir, insan parmaklarının yetmeyeceği hızlarda müzik çaldırabilirsiniz. Hatta ve hatta birbirine armonik olan tüm notaları belirli sayılarda tekrar ettirip, bir döngü yaratarak, bilgisayara beste bile yaptırtabilirsiniz.

Bize ilk okulda öğretilen, do re mi fa sol la si idi. Fakat nasıl 1 ile 2 arasında sonsuz sayı varsa, yani aslında 1 den sonra 2 asla gelmez. Bu notalar içinde geçerlidir. Aslında do ile re arasındada sonsuz notalar mevcuttur.
Gelelim sonuca. Teknolojinin müziğe kattığı olasılıklar, yaşayan müzik dehalarının, bunları kullanabilmesi demek. Ve fiziki koşullarımızın izin vermediği tüm imkansız sesleri bir bestenin içine yedirebilmeleri demek. Özetle 20,30 yıl içinde tanrısal bir beste dinlememiz mümkün. Sabırsızlıkla bekliyorum.

Pisirikgüfteci sevgiler diler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s