Sevgi neydi? Sevgi emekti.

Hepiniz hatırlar başlıktaki repliği. Ben bu repliğe çocuk yaşta maruz kalıp, anlamayanlardanım. Şimdi yıllar geçip yaşımı aldıkça sık sık aklıma gelir oldu bu söz. Gerçekten sevgi nedir diye düşünür oldum ve şunu fark ettim; aşk ve sevgi sürekli karıştırılıyor. Birine seni seviyorum demek yetmezmiş gibi birde sana aşığım dememiz bekleniyor. Sevgimiz sonsuz olsun, yerlere göklere sığmasın isteniyor ama her insanın sevgisinin bir limiti olduğu görülmüyor. Beni en çok rahatsız eden ise bir zamanlar sevip, emek verdiğiniz bir insanla ayrıldıktan sonra, yaşanan her şeye sünger çekilmesi.. Hep gösterilen bir kez gösterilmese; hiç gösterilmemiş gibi oluyor. Hâlbuki bir insanı belirli bir süre sevip sonra sevginizin bitmesi de son derece normal ve bu sizi hiç sevmediği anlamına kesinlikle gelmiyor.

Sevmek kolay değil.

Yıllarca, anne babamın beni gerçekten sevmediğini düşündüm. Bunun sebebi birazda başka aile örneklerinin, çocuklarını daha çok sevdiklerini düşünmemdi. Sonradan anlayacaktım ki; çoğu sadece gösterişten ibaretti. Televizyonla büyüyen bizlere sevgi kavramı delik deşik edilerek sunuldu. Çiçekler, öpücükler vesaire… Hâlbuki sabahın köründe siz okula aç gitmeyin diye kahvaltı hazırlayan annelerimizin kıymetini bilemedik. Onlarında bir canı olduğunu, sabahın köründe kalkmak zorunda olmadıklarını, bir simit parası verip bizi geçiştirebileceklerini düşünemedik. Ama annemizden ne zaman bir tokat yesek, bu tokadın anlamını büyütmeyi, kin tutmayı, onları affetmemeyi çok iyi becerdik. Ki o tokatların belki de çoğu nefretten değil, hakkımızdaki endişelerinin gerçek oluşunu gördüklerinden dolayı geldi. ( Psikopat aileleri kastetmiyorum.)

Sevgiye ölçüt getirme çabası.

Hatırlar mısınız çocukken biri bize  ” beni ne kadar seviyorsun” dediğinde, kollarımızı yana doğru açar ve çok çok dünyalar kadar derdik. Maalesef bu algı bugünde devam ediyor. Beni o kadar çok seviyorsan göster, bir şeyler yap, denize atla, uzaya çık, hediye al. Ne saçmalıklar ama. İnsan gerçekten de birinin onu sevip sevmediğini anlamaz, hissetmez mi? Bu kadar kör olunur mu? Buda şunu gösteriyor ki; insan emin olmadığı sevgiden kanıt talep etmek zorundadır. Aksi takdirde, böyle saçmalıklara hiç gerek duymazdık. Ama siz, sevgi için bir hediye talep ederseniz ve karşınızdaki de size bir hediye alırsa emin olabiliyor musunuz? Belki de çok parası var ve alan için en lüks hediyenin bile bir kıymeti yok. Nasıl bilebilirsiniz? Ama asgari ücretle çalışan biri size, bütçesini zorlayarak bir hediye aldığında bunu hissedersiniz, emeğinden vermiştir. Emeği sizin için bir değer olarak dönmüş demektir bu. Yanlış anlaşılmasın sadece fakirler sevebilir gibi bir anlam çıkmasın buradan. Herkes sevebilir ama herkes sevdiği şey için emek veremez. Hani derler ya “dost kötü günde belli olur” diye gerçekten de öyledir. Siz bir hastalıkla boğuşurken; yanınıza kimler geliyor, kimler desteğini açık açık gösteriyor? İşte önemli olan bu kişilerdir. Yoksa trafik kazası geçirdiğinizde, işlerini bahane edip hastaneye gelmeyen sevgilileriniz değil.

Değer vermek ne demek?

Birine verdiğimiz değeri onun yokluğuyla anlarız genelde. Acıda, sevilen şeyin yitirilmesinden fazlası değil gibime geliyor. Kısaca bir şeyi yitirdiğinizde bu durumda karşı tutumunuz, o şeyi ne kadar sevdiğinizle de orantılıdır. Bir diğer bakış açısıyla, emek verdiğiniz, sevdiğiniz bir şey birden bire ortadan kaybolursa ne yaparsınız? Mesela; yazılımcısınız tüm kodları yazdınız ve proje tamamlanmak üzere tam o anda elektrikler giderse ne hissedersiniz. Öfke, hüzün, dargınlık… ? Özetle; ben kedileri çok seviyorum diyen birini, sokaklarda mama dağıtırken görene kadar hiç bir sevgiye, sözlerle inanmamalı. Sevgi kendini davranışlarda gösterir.

Pisirikseodenemesi sevgiler diler.

Sevgi neydi? Sevgi emekti.” için 3 yorum

  1. Harika bir yazı olmuş yine.Hemen hemen bütün yazılarınızı okuyorum takip ediyorum.Müthiş yazıyorsunuz kendimden
    parçalar buluyorum yazdıklarınızda ve çok zor zamanlardan geçiyorum burayı okurken biraz da olsa umutlanıyorum ve
    iyi hissediyorum.Çok teşekkürler…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s