KAYBETMEDEN SANAT OLMUYOR MU?

Yıllar önce kaybedenler kulübünü izleyip ne kadar da etkilenmiştim. Simdi tekrar bakıyorum da. İki tane hayatsız adam var, kafalarına sıkacak cesaretleri de yok, kelimelerle kendilerine ve çevrelerine zehir saçıyorlar sadece. “Hayat cok bosss yeaaaa ( sex’e devamm).” Sex niye anlamlı lan. Yapmayın onu da.

Aynı şeyi tutunamayanlar romanında da hissetmiştim. Lise yıllarımda okuduğumda o kadar çok etkilenmiştim ki, diyordum kendime “sende bir tutunamayansın. “Yıllar geçip te, hayatla baş başa kalmaya başladığımda koca bi “hassktr” çekmiştim. Ne tutunamaması lan dedim. Evde yarına yemek yapacak malzeme yok. S.ke s.ke tutunacaksın. Beceremediğim her şeyin altında kalıp sonra bunları romantikleştirecek miydim ömür boyu? Kimler ne şartlarda hayata tutunuyordu, demek ki kenarından köşesinden tutunacak bir şeyler vardı, olmalıydı.

İnsanlar beni anlamıyorlar, sanatım anlaşılmıyor diye kıçımızı yırtmaya gerek var mı? İnsanlığa bilenmeye ya da hayata kinlenmeye? Topu her seferinde başkasına atacaksak, ne diye oynuyoruz bu oyunu? Arada bizde gol atsak olmaz mı? İnsanda algıda seçicilik bir başladı mı, bir daha iflah olmuyor. Hayatı boşuna gelip, gideceğiniz bir yer olarak algılıyorsanız; bu durum davranışlarınıza da yansıyacaktır. Bir şeylere değer vermekte, bir şeyler uğruna mücadele etmekte zorlanacaksınızdır.

Beni çok ezdiler, dövdüler ühühühüüü. Kimsenin acısıyla dalga geçmiyorum. Ben bu acılara tutunup, kendini değişime kapatanlara kızgınım. Evet, çevren bir sen yarattı ve sende o yaratılan şeye alıştın. Hayallerini gömdün, kişiliğini gömdün değil mi? Ama farkında değil misin, içinde bir şeyler sana her gün yalvarıyor, yaşaman için, buradayım demen için. Oğuz Atay o kitabı boşuna mı yazdı sizce. Hala bir etki etmek, buradayım demek istiyordu. Yoksa zaten kaybeden birinin böyle şeylerle işi olur muydu?

Kaybedenler kulübü içinde aynısı geçerli. Ne diye radyo programı yapıyorsunuz arkadaş. Gidin kenarda köşede kaybedin. Hayatın bir anlamı olmadığını keşfetmişsiniz ama buna verdiğiniz tepkiye bak. “Hmmm demek hayatın anlamı yok, hmmmm tüm insanlar iki yüzlü,hmm hmmm” deli misiniz siz? Ulan fight club’ta en azından bir değişim işleniyordu. Kendini aşmaya çalışan insanlar gördük orada. Bir amaç buluyorlardı hayatları için. Ne bileyim dostlar. 40 küsur yasındaki adamların öyle radyoda kaybetmek üzerine falan konuşmaları hiçte hoşuma gitmiyor artık. Birde onlardan daha bilge adama gitmeler falan, lan hayırdır. Siz kimsiniz? Hangi cüretle böyle büyük laflar ediyorsunuz? Kaybetmişmişler. götümü yiyin. Siz o tak’ın tepesine bir çıkın önce, sonra sorarsınız sorunuzu. Ama değil o tak’a çıkmaya, yürümeye cesareti olmayanlar. Zaten çıksak ta anlamsız olurdu yeaaa falan diyor. Bi s.ktrin gidin mk ya.

Pisirikpizzacıyahallenenkız sevgiler diler.

KAYBETMEDEN SANAT OLMUYOR MU?” için 3 yorum

  1. Bu yorum daha önceki yorumu göremediğim için yapıyorum. En son yorumuda önceki yorumun silindiğini sandığım için yaptım. Yorumlar denetimden geçiyormuş! Kızma ama burası neresi ya, yorumda hata, hakaret vb şeyler varsa silersin. Niye yorum yaptım zaten anlamadım can sıkıntısı olsa gerek. Hadi kaliteli yazılar….

   Liked by 1 kişi

 1. Başlıkla yazı içeriği arasında bir türlü bağ kuramadım. Bu yazıyı okuyup yorum yaptığımı sanıyordum ya da yaptım sildiniz.
  Bence yazdığınız yazıyı başkalarının da içine sinecek kıvama getirin gerekirse defalarca okuyun. Ben bir şey anlamadım bu yazıdan, içinden söv ya da hak ver ama bilki iyiside kötüsüde sahibinin seviyesidir.
  Ufuk..

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s