NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 3

Efendi Adamların Özellikleri

Verme eğilimindeler : Bu adamlar sık sık kendilerinden vermenin onlara ne kadarda iyi hissettirdiğini söylerler.

İlgili ve dikkatliler : Eğer öfkeli ya da depresif bir insan görürlerse bu durumu düzeltmeye çalışırlar ve bunu genelde onlardan yardım istenmeden yaparlar.

Onay bağımlısıdırlar : Birinin onayını almak için sürekli hesaplamalar yaparlar.

Çatışmadan kaçarlar : Efendi adamlar dünyalarını pürüzsüz bir şekilde sürdürmek için her türlü çatışmadan kaçmaya çalışırlar.

Gizlerler : Bu adamlar fark edildiğini düşündükleri hata ve kusurlarını gizlemeye çalışırlar.

Duygularını bastırırlar : Hissetmekten çok analiz etme eğilimindedirler. Duygularını çoğu zaman bir enerji ve zaman kaybı olarak görürler.

Babalarından farklı olmaya çalışırlar : Çoğu efendi adam, babalarının pasif, alkolik ya da ilgisiz olduğunu söylüyor. Bu durumda da tam tersi davranmaya çalışmaları, sürpriz değil.

Kendi ihtiyaçlarını öncelikli hala getirmekte zorlanırlar : Bu adamlar kendi ihtiyaçlarını öncelikli hale getirdiklerinde kendilerini bencil hisseder ve önceliği başkalarına vermeyi bir erdem sayarlar.

Partnerlerini hayatlarının duygusal merkezi yaparlar : Efendi adamların çoğu sadece eşleri mutluyken kendilerini de mutlu hissedebiliyor. Bu nedenle yakın ilişkilerinde enerjilerinin çoğunu tüketebiliyorlar.

Peki efendi bir adam olmanın nesi kötü ?

Bu sendrom sorunsuz bir hayat yaşamak için cazip görünebilir. Belki sizlerde iyi olmanın nesi bu kadar kötü diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama gelin bir de bu adamların pekte hoş olmayan özelliklerine bakalım.

Dürüst değiller : Gerçek duygu ve düşünceleri söylemek yerine, insanların onlardan duymak istedikleri şeyleri söylerler.

Ketumdurlar : Birini üzecek ya da öfkelendirecek şeyleri gizlerler.

Bölünmüşlerdir : Uyum sağlamakta usta olmaları. Aynı zamanda söyledikleri şeyleri sürekli hatırlamalarını gerektirir. Kısaca nabza göre şerbet verirler.

Manipulatifler : İstediklerini net bir şekilde söylemekte zorluk çektikleri için, dolaylı yollara başvururlar.

Kontrolcüler : Dünyalarını pürüzsüz tutmak için sürekli tetikte bulunurlar.

Almak için verirler : Her ne kadar cömert görünseler de, alttan alta tüm yaptıklarının karşılığını görmek, onaylanmak istiyorlar.

Pasif agresifler : Öfkelerini insanlara doğrudan göstermekte zorlandıkları için ” geç kalma” “unutma” “müsait olmama gibi” bahanelerle insanları içten içe cezalandırırlar. Bazen bir daha asla yapmayacaklarını söz verdikleri şeyleri bile tekrarlayabilirler.

Öfke dolular :Her ne kadar aksini iddia etseler de efendi adamların içi öfke doludur ve bu öfke en beklenmedik ve uygunsuz zamanlarda patlak verme eğilimi gösterir.

Bağımlılar : Bağımlılık yapan davranışlar genelde rahatlama amacıyla yapılır. Efendi adamlar için ise en yaygın bağımlılık cinsellik ile rahatlamaktır. Ancak bu esnada partnerlerine karşı ısrarcı olabilirler.

Set çekmekte zorlanırlar : Efendi adamlar “hayır” “dur” “yeter” gibi kelimeleri kullanmakta zorlanırlar. Mağduriyetlerinin nedenini başka insanlara yorarlar.

Kendilerini yalnızlaştırırlar : Her ne kadar beğenilmek ve sevilmek isteseler de; kendilerini diğerlerinden izole edişleri, insanların onlara yaklaşmasını zorlaştırır.

Düzeltilmesi gereken şeylere yoğunlaşırlar : Hayatlarının çoğu kriz yönetmek ve yangın söndürmekle geçer.

Yakın ilişkilerde sorun yaşarlar : Yakın ilişkiler efendi adamlar için bir mücadele ve hayal kırıklığı kaynağıdır. İnsanları dinlemeye o kadar odaklanırlar ki sonunda karşı tarafı dinleyemezler.

Ortaklıkta zorlanırlar : Efendi adamlar için ortak bir proje yürütmek oldukça zordur. Başarısız bir iş için genellikle başkalarını suçlarlar.

Cinsellikle ilgili sorunları vardır : Cinsellikle ilgili isteklerini dile getirmekte zorlandıklarından. Fuhuş ve pornografiye yatkındırlar.

Nispeten başarılılar : Tanıştığım çoğu efendi adam, potansiyellerinin çoğunu ortaya koymayı başaramadıkları için nispeten başarılı durumdalar.

AMA İYİ BİRİNE BENZİYORDU…

Genellikle; pasif ve cömert erkeklerin, sağlıklı birer erkek olduğu düşünülüyor. Görüştüğüm bir çok kadın bana “bu erkeklerle ilk tanıştıklarında aynı şeyi düşündüklerini söylediler.

Dr jekyll ve Mr Hyde efendi adamları şöyle tarif ediyor :

Mükemmel olabildikleri gibi, sizi çok derinden incitebiliyorlar. Bir çok işinize yardımcı olabiliyorlar. Ancak sex için müsait olmadığınızı söylediğinizde öfke nöbetlerine tutulabiliyorlar.

Dışarıdan harika bir adam olarak görünseler de, insanlar onların gerçekte nasıl biri olduklarını anlayamıyor.

Tıpkı anneleri gibi onları sürekli kontrol etmeniz gerekiyor.

Basitçe size hayır demek yerine, sizinle alışverişe gelip ardından bütün gün somurtabilirler.

Rahatsız oldukları bir şey olduğunda bunu sürekli içlerinde tutup ardından çok alakasız anlarda patlıyorlar.

Onlardan fikir istediğinizde, her şeyi kendi yöntemleriyle çözmenizi istiyorlar.

Beraber olduğunuz onca iğrenç adamdan sonra size çok iyi görünebiliyorlar. Ama yakınlaştıkça gerçek yüzlerini görmeye başlıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s