NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 4

ENTEGRE ADAM

Gil 50’li yaşlarının başında hoş bir adamdı. Karısının bir gruba girmesini istemesiyle, terapi grubumuza katıldı. Yine de karısının bu duruma kızacağından korkuyordu.

Gil herhangi bir kadının niçin efendi adam mantığını sevmediği ve kadınların onları neden dönüştürmeye çalıştıklarını anlayamıyordu.

Bir çok efendi adam ya siyah ya da beyaz olma eğilimindedir. Sanki iyi olmanın tam zıttı, bir piç ya pislik olmakmış gibi. Onlara sık sık bunun doğru olmadığını hatırlatmak zorunda kalıyorum.

Bu sendromdan kurtulmanın yolu, bir aşırı uçtan diğerine atlamak değildi. Bu özelliklerinden kurtulmak, bir daha asla kibar olmayacakları anlamına gelmiyordu. Bunun yerine yeni kimliklerine entegre olmaları gerekiyordu.

Entegre olmak, kişinin kendisinin tüm yönlerini kabul edebilmesi anlamına gelir. Entegre bir erkek onu erkek yapacak her şeyi kucaklamayı bilmelidir. Cesareti, tutkusu ,gücü ve karanlık tarafıyla birlikte.

Entegre bir erkek şu özelliklerin çoğuna sahiptir:

Güçlü bir benlik algısı ve kendini olduğu gibi sevmek
Kendi ihtyaçlarını karşılama sorumluluğunu almak
Cinsiyeti ve cinselliği hakkında rahat olabilmek
Uygun olanı değil doğru olanı yapmak
Duygularını doğrudan ve açık olarak ifade etmek
Önem verdiği şeylere karşı sağlayıcı ve koruyucu olabilmek.
Sınır koyabilmek ve o sınırları koruyabilmek.
Fikir ayrılığından çekinmemek.

Entegre bir erkek, mükemmel olmaya veya başkalarının onayını almaya çalışmaz. Bunun yerine kendini olduğu gibi, kabul eder ve tamamen kusurlu olduğunu da bilir.

Efendi bir adamdan entegre bir erkeğe birden dönüşmeye çalışmak işe yaramaz. Bunu yerine kişinin kendisine bakışında tamamen farklı bir yolu benimsemesini gerektirir.

Şöyle açıklamak yerinde olacaktır:

Hayat yolunda ilerlemek için bazı yol haritalarına ihtiyacımız var. Herkes farkında olsun ya da olmasın bu haritaları kullanıyor. Ve çoğumuz kullandığımız haritanın en güncel halini kullandığımızı varsayıyoruz. Fakat; eski ve yanlış olan bir yol haritası, bizi çıkmaz sokakta araba kullanmaya zorlayabilir.

Etkisiz Efendi Adam Modeli

Efendi adamlar yavaş öğrenir ve hızlı unuturlar. Hayat modellerine meydan okunduğunda, hala eski inançlarına tutunma eğilimindedirler. Hatta zihinleri bu meydan okumayı bir tür sapkınlık olarak bile algılayabilir. Bu yüzden efendi adamların yaptıkları şeyler işe yaramasa bile, nadiren farklı bir şeyler yapmayı denerler.

Kitabın başlarında bahsettiğimiz Jason buna iyi bir örnek. Eşi Heather ile yaşadığı cinsel zorluklar etkisiz bir efendi adamın hayal kırıklığını yansıtmakta.

Jason kontrolcü ve mükemmeliyetçi bir babaya sahipti. Babası ondan sık sık gerçekçi olmayan taleplerde bulunur. Bir şeyi doğru yapmanın sadece tek bir yolu olduğunu söylerdi. Annesi ise duygusal açıdan zayıf bir kadın olduğundan tüm zehrini Jason ve diğer çocuklarına kusardı.

Jason henüz çocuk yaşta şunlarla baş ediyordu :

Her şeyi nasıl doğru yapabileceğini bulursa babasının onayını alabilecek ve eleştiriden kaçınacaktı;

Annesini dinler ve anlamaya çalışırsa bir gün annesi de onu dinleyip anlayacaktı;

Hayatında hiç bir problem olmazsa mutlu olabilecekti;

Hatalarını gizlerse, kimsenin eleştiri oklarına da maruz kalmayacaktı;

Saf ve güçsüz bir çocuk için bunlar ağır yüklerdi. Ne yaparsa yapsın babasının beklentilerini karşılayamazdı.

Bu yol haritası onu hayatta istediği noktaya götürmese bile, aklındaki tek seçenek daha fazlasını yapmak için daha çok uğraşmaktı. Aslına bakılırsa bu yol haritası ona; değersizlik, korku, ve yetersizlik duyguları dışında hiçbir şey katmıyor sadece hayata karşı dikkatini dağıtıyordu.

Jason büyüyüp yetişkinliğe eriştiğinde; çocukluğundaki yol haritasını ilişkilerine de uygulamaya başladı. Tıpkı annesi gibi eşi de duygularını kusmak için Jason’ı kullanıyordu. Bu noktada Jason’ı anlamak gerekiyor. Elinizde tek bir yol haritası olduğunu ve bunun en iyisi olduğunu düşünseniz siz nasıl davranırdınız ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s