NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 5

Farklı Şeyler Yapmak

En sevdiğim dizilerden biri olan Seinfield’ın bir bölümünde; George karakteri yaptıklarının tam tersini yaparak hayatını değiştiriyordu. Bu güzel bir ironiydi. Aynı zamanda Einsten’ın şu sözünü anımsatmıştı bana ” aynı şeyleri yapıp farklı sonuç beklemek aptallık göstergesidir.

Son bir kaç yıldır sayısız erkeğin bu kitaptaki prensipleri uygulayarak nasılda iddealı, güçlenmiş ve mutlu bireylere dönüştüklerini izledim.

Ayrıca gözlemlediğim başka şeyleri de bir liste olarak paylaşmak istiyorum.

Kendini kabullenmek
Hatalarını, birer öğrenme aracı olarak görmek
Onay aramayı bırakmak
Samimi ilişkiler yaşamak
İhtiyaçlarını önceliklendirmek
Koşulsuz vermek
Korkuyla yüzleşme
Dürüstlük
Sınır çizebilmek
Tatmin edici cinsellik
Yardım talep edebilmek

Şimdiye kadar anlattıklarımda kendinizi veya sevdiğiniz bir insanı anımsıyorsanız lütfen okumayı bırakmayın. Bu kitap efendi adamların negatif semptomlarından kurtulmaları için etkili bir rehber.

BÖLÜM 2

EFENDİ ADAMIN OLUŞUMU

İnsan zorlayıcı bir neden olmaksızın niçin olduğu kişiyi değiştirmeye çalışır ?

Bu sendromu inceleyerek geçirdiğim onca yıldan sonra; bu soruya verebileceğim mantıklı tek bir yanıt var oda şu : hiç bir erkek kendisini olduğu kişi olmaya devam ederek; güvende ve kabul edilebilir hissedemez. Efendi adam olmak demek, kabul edemediği ya da güvenemediği durumlarla başa çıkmaya çalışmak demektir.
Efendi adamlar yıllar boyunca ailelerinden ve çevrelerinden bunun tam tersi mesajlar aldıklarından. Değişim onlar için neredeyse imkansız görünür. Peki efendi adamlar bu mesajlara niçin yanıt verdiler ? Aslında cevabı çok basit; sevilmek istiyorlardı.

Ayrılık İle Başa Çıkmak

Bir insan üzerinde en çok etki bırakan yıllar 0 ile 5 yaş aralığındaki yıllarıdır. Bu yıllarda çocuğun kişiliği çevresinin de etkisiyle oluşmaya başlar. Biz burada bu işin kökenine inmek için geçmişe döneceğiz.
Çocuklar hakkında bilmemiz gereken iki önemli gerçek var. Birincisi çocuklar dünyaya geldiklerinde çaresizdirler. Birilerinin ilgi ve alakasına bağımlı durumdadırlar ve bu bağımlılığın bir sonucu olarak ta bir çocuğun en büyük korkusu terk edilmektir. Çünkü terk edilmek veya ölmek çocuk için eşdeğerdir.

İkinci olarak ise çocuklar benmerkezcidirler. Kendilerini evreninin merkezi ve her şeyin de onların etrafında döndüğüne inanırlar. Bu sebeple de başlarına gelen şeylerin sebebini yine kendilerine yorarlar.

Terk edilme deneyimlerine örnekler;

Açsınız ve kimse sizi beslemiyor.
Ağlıyorsunuz ve kimse sizi tutmuyor.
Yalnızsınız ve kimse size aldırış etmiyor.
Ebeveynleriniz tarafından azarlanıyor, şiddet görüyor, utandırılıyorsunuz.
Sizi istemediklerini seziyorsunuz.
Gerçekçi olmayan beklentilere itiliyorsunuz.

Aslında her çocuk kusurlu bir dünyada ve kusurlu bir ailede doğar. Her çocuğun terk edilmeye dair deneyimleri olmuştur. Ancak bunun sebebini kendi üstlerine alınmaları yanlış olduğu kadar da kaçınılmazdır. Bu yüzden hayatımızı anlamak istiyorsak, çocukluğumuzu yorumlamak zorundayız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s