NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 7

Terkediliş

Alan, Jason ve Jose üç farklı şekilde terk edilmişti.
Alan annesine tapıyordu, ancak babası Alan’a saldırdığında annesi ortadan çekiliyordu. Bu da Alan’ın kendini korunmaya değer biri olarak bulmamasına neden olmuştu. Ve terkedilmiş hissetti.
Jason ebeveynlerinin mükemmel insanlar olduğu yanılgısıyla kendisini her zaman kusurlu hissetti.
Jose’un ebeveynleri ona; rehberlik, destek ya da bakım sunmadı. Bu da az ya da çok Jose’un kendini değersiz hissetmesine yol açtı.

Bu üç örnekte bu adamlar için bir tür terk edilme biçimini temsil ediyordu. Bu küçük çocuklar oldukları kişi gibi olurlarsa asla sevilmeyeceklerinden emin olmuşlardı.

HAYATTA KALMA MEKANIZMALARI

Çocukluktaki terk edilme deneyimleri ve yanlışlıkların bir sonucu olarak
bu olayların yorumlanmasında, tüm efendi adamlar, hayatta kalma mekanizmaları geliştirdiler. Bunların arasından en önemli üç tanesi ise şöyle.

Terk edilmelerinin neden olduğu acı ve dehşetle baş etmeye çalışmak.
Bu terk edilme deneyimlerinin tekrar yaşanmasını engellemeye çalışmak.
Zehirli utançlarını kendilerinden ve başkalarından saklamak.

Efendi adamlar için, bu hayatta kalma mekanizmaları aşağıdaki biçimini aldı.

“Kusurlarımı gizleyebilir ve başkalarının olmamı istediğini düşündüğüm kişi olursam sevileceğim, ihtiyaçlarımı karşılayacağım ve sorunsuz bir hayatım olacak.”

İKİ TÜR EFENDİ ADAM

Efendi adam ne kadar kötü biri olduğuna dair kendini ve çevresini ikna etmeye uğraşır. Kendi yaşantısı ve anıları hakkında insanlara kötülüğüne dair örnekler verir. Ve bu şekilde inancını sağlamlaştırmaya çalışır. Bu birinci türdü.

İkinci tür efendi adam ise ; “ben çok iyi biriyim” adamıdır. Bu adam aslında değersizliği ve zehirli utancıyla başa çıkmaya çalışır. Birinin kusurlarını gizlemeye , düzeltmeye çalışarak ta bunu kendine kanıtlamaya çalışmaktadır.

Aslına bakarsanız bu iki tür adamda ne sandıkları kadar iyi ne de sandıkları kadar kötü insanlar. Sadece yaralılar.

Şimdiye kadar yaşamış her çocuk, çeşitli terk edilme biçimleri yaşamıştır. Çocukların bunları yorumlayıp yanıt verebileceği birçok yol vardır. Efendi adam olmak buna verilen tepkilerden sadece bir tanesi.. Bu adamlar insanlık tarihi kadar eskiler. Ama son yüzyılda sayıları inanılmaz ölçüde arttı.

1.) Erkekler babalarından ve onlara rol model olacak diğer önemli erkeklerden ayrıldı. Sonuç olarak, erkeklerin diğer erkeklerden bağlantısı kesildi. Ve çocuğunun erkek olmanın ne anlama geldiği konusunda kafaları karışık.

2) Çocuklar hayatlarının önemli bölümlerinde kadınlar tarafından yetiştirildi. Eğitim sistemi kadınların hakim olduğu bir alana dönüştü ve buna bağlı olarak erkekler; kadınların onayına bağımlı kılındılar.

3) Radikal feminizm erkeklerin kötü veya gereksiz olduğuna dair imalarda bulundu. Buna inanan erkekler kadınların olmalarını istediği şey olmaya çabalamaya başladı. Bir çok erkek için bu gizlenmek ya da sinmek anlamına geliyordu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s