NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 8

  1. Yüzyıl Dersi

Aşağıda, bazı sosyal değişimlerin nasıl olduğuna dair kısa bir genel bakış yer almaktadır. 20. yüzyılın son yarısı, efendi adamların oluşmasında büyük bir etken olmuştur.

BABALARIN KAYBI
Üretim toplumuna geçiş ve savaş sonrası kentsel göç; yıllar içersin de çocukları babalarından uzaklaştırdı. ABD nüfus sayımına göre,1910’da tüm ailelerin üçte biri çiftliklerde yaşıyordu. 1940’a gelindiğinde bu sayı beşte bire düştü. 1970’e kadarsa yüzde 96’sı kentsel alanlarda yaşıyordu.

Bir tarım toplumunda, erkekler tarlada çalışarak babalarıyla bağlantı kuruyordu. Aslında sadece babalarıyla değil buna “büyükbabalar, amcalar ve kuzenler dahil edilmeli. Bu erkeklerle yaşanılan günlük temaslar ileride sağlam bir erkek olmak için model oluşturuyordu. Erkekler erkek olmayı öğreniyorlardı. Tıpkı kendi babalarının onları izleyerek öğrendiği gibi..
Aileler savaştan sonra kırsal alanlardan şehirlere ve banliyölere göç ederken
II. dünya savaşı, babalar ve oğullar arasındaki teması iyice azalttı. Çoğu baba bir daha asla oğlunu göremedi. Çoğu ise eve bir yıkıntı olarak dönen çocuğuyla iletişim kuramadı. Ardından şehir hayatının da baskısıyla, baba 8 5 bir işe girmek zorunda kaldı ve çocuğun sorumluluğu artık tamamen annenin üzerine yıkılmıştı.

Zamanla babalar daha da ulaşılamaz oldular. Çoğu işe, televizyona ya da alkol ve sexe bağımlı olduğu için, çocuklarından uzaklaştı .Boşanmada artışlar başladı. 1910’DAN 1970’e ABD’DEKİ boşanma oranları tam üç katına çıktı. Bu sebeple de çocuklarıyla kısıtlı vakitlerde görüşmek zorunda kalan anne ve babalar çoğaldı.

Ne yazık ki yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı, kadınlar çocukları birer erkeğe dönüştürme işini devraldılar. Aslında en iyi niyetli anneler bile bunu çocuklarına öğretecek bilgi ve beceriden yoksundu. Ama yine de bu onları denemekten alıkoymadı.

KADINLARIN DOMİNE ETTİĞİ EĞİTİM SİSTEMİ

Modern eğitim sistemi de “efendi oğlanların” oluşumunda önemli bir etkendir. Çoğu erkek kadınların hakim olduğu okullara gitmek zorunda kaldı. Bu okullarda. İçlerinde kalan ufacık erkeklik kırıntılarıda, onlardan söküp alındı.

“Başkalarının kurbanıyım.” Bu sözler ; otuzlu yaşlarının ortasında başarılı bir işadamı olan Karl’a aitti. Karl
ofisimdeki kanepede oturan küçük bir çocuğa benziyordu. Yüzündeki çaresizlik ise çok açıktı. Konuşmaya çalışıyor ama eşi tarafından susturuluyordu. Eşi ona ” silindir” diye sesleniyordu.

Karl bir şekilde sözü tekrar devralmıştı. Eşim diyordu bir çok yönden anneme benziyor. Aynı annem gibi şirret. Bu yüzden ondan bir çok şeyi saklıyorum. Sanırım zamanla bir yalan makinesine dönüştüm.

SAMİMİ YABANCILAR

Efendi adamlar genellikle iki sebeple bana gelir. Bazen bir davranışlarını gizlemek için ” esrar ya da pornografi bağımlılığı gibi” Bazen de yakın ilişkilerindeki problemleri ve memnuniyetsizliklerini anlatmak için.

Bu adamlar genellikle sorunlarının basit bir cevabı olduğuna inanıyor ve cevabı alıp kaçmak istiyorlar. Ufacık değişikliklerle her şeyin yoluna gireceğine inanıyorlar. Bunlar dışında kalanlar ise eşini ya da kız arkadaşını değiştirebileceğine inanarak gelmekte.

Samimi ilişkiler efendi adamlar için büyük bir hayal kırıklığı ve şaşkınlık alanıdır. Çoğu mutlu ve samimi ilişkiler kurmak için istekli olsa da. Samimiyet onlar için esrarengiz bir şey. Onlar için adeta bir bilmece.

Demir John kitabının yazarı Robert Bly son yüzyılda yeni bir Amerikan erkeği modelinin ortaya çıktığından bahsediyor.

Yazar onlardan “sevimli ve değerli insanlar olarak bahsediyor.” Hiç birinin dünyaya zarar vermek ya da yeni bir dünya savaşı başlatmakla ilgilenmediğini bu yüzden onlardan hoşlandığını belirtiyor. Ancak yine de hiç birinin mutlu olmadığından, ruhlarında çok az canlılık olduğundan yakınıyor.

devam edecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s