NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 11

Gizleme Ustaları

Oğlum Steve dokuz yasındayken tükenmez kalemle mutfak masamızı boyamıştı. Ne yaptığının farkına vardığında; doğru direk annesini çağırıp, yaptığı şeyi gösterdi.

Steve hatası yüzünden gerçek bir utanç yaşamıştı ve sorumluluğu alması gerektiğini biliyordu. Ve en önemlisi böyle bir şey yaptığı için kötü biri olmadığını biliyordu.

İster istemez kendimi aynı senaryoda düşündüm. Bir yetişkin olarak aynı şeyi ben yapmış olsaydım toksik bir utanç krizi geçirir, yaptıklarımı saklamak ya da inkar etmek için elimden geleni yapardım. Artık sevilmeyeceğime ikna olur ve sürekli bir varoluş kaygısıyla yasardım.

Pek çok efendi adamda, aynı senaryoda Steve’in yaptığının tam tersini yapacaklarını, durumu örtbas etmeye çalışacaklarını itiraf etti.

Kısaca efendi adamlar onay almalarını engelleyecek her türlü davranışı gizlemeye eğilimindeler.
Örnek olarak;

Bir şeyi unuturlarsa.
Geç kalırlarsa.
Bir şeyi kırarlarsa.
Bir şeyi anlamazlarsa.
Yanlış bir şey yaparlarsa.
Depresyondalarsa.
Acı çekiyorlarsa.
Bu davranışları gizlemeye çalışırlar.

Ayrıca onları yaşatan ve insan yapan özelliklerini de saklar ve bunlardan utanırlar. Cinselliklerini, vücut işlevlerini, yaşlandıklarını, saçlarını kaybettiklerini gizleme eğilimi içindedirler.

DÜZELTME
Olgun insanlar eylemlerinin sorumluluğunu alır. Hata yapar ya da uygunsuz davranırlarsa özür diler ve durumu telafi etmeye çalısılar. Efendi adamlar ise tam tersine durumu düzeltmek için ne yapmaları gerekiyorsa onu yaparlar.

DEER YANITI

DEER efendi adamların davranışlarını açıklamak için kullandığım bir kısaltma. “SAVUN, ACIKLA, BAHANE BUL, ÖZÜR DİLE”

TABLOYU TERS CEVİR

Birisi efendi adama öfkelenir, bir kusurunu bulursa, efendi adamın utancı tetiklenir. Kendisinin ve diğer kişinin dikkatini dağıtmak amacıyla durumu tersine çevirmeye çalışır. Utancı, karşı tarafın üzerine yıkmayı dener. Suçlamayı, geçmişi gündeme getirmeyi ve saptırmayı deneyerek, utancından sıyrılmaya çalışır.

DUVARLAR

Efendi adamlar başkalarının ona çok yaklaşmasını engelleyen duvarlar inşa eder. Bu, onların insanlara yakın olmasını engellerken aynı zamanda onların gerçekte kim olduklarının keşfedilmesinden korur. Bu duvarlar genellikle bağımlılıklarıdır.

NAYLON ERKEKLER

İnsan sosyal bir varlıktır. Kendini gizlemeye çalışmak ve mükemmeliyetçilik insanı belirsiz, kaygan ve cansız yapar. Efendi adamlar pürüzsüz olmak için çok çabalarlar ne yazık ki bu naylon kaplama aynı zamanda insanlarla ilişkilerini de güçleştirir. İnsanı insan yapanın hataları ve kusurları olduğunu unuturlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s