NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 12

İNSANLARIN SİZİ KUSURLARINIZLA SEVEBİLECEĞİNE İNANMIYOR MUSUNUZ ?

KENDİNİ ONAYLAMA

Efendi adamların bu sendromdan kurtulma sürecini kolaylaştırmak için şunlar yapılabilir.

Kendinizi güvendiğiniz insanlara açın.
Uzun süreli yalnız zamanlar geçirin.
Kendinize olumsuz onay vermekten kaçının.
Kendinize özen gösterin.

KENDİNİZE ŞU SORULARI SORUN
NE İSTİYORUM, BANA İYİ GELEN NEDİR, NE YAPARSAM MUTLU OLURUM?

Bölümün başlarında Cal’ın efendi adam metotlarını nasıl kullandığına dair örnekler sunmuştum. Daha sonra yaptığımız bireysel bir terapide Cal’dan onay almak için kullandığı davranışların bir listesini yapmasını istedim. Bir hafta sonra bana iki sayfalık bir liste getirdi. Sizlerde Cal’ın yaptığı gibi bir liste yapıp; listeden seçtiğiniz 2 davranışı nasıl kullandığınızı gözlemleyebilirsiniz…

Cal arabasına odaklanmaya karar vermişti. Arabasını tertemiz tutuyordu. Bunun insanları etkileyen ve kendisine onay getiren bir hareket olduğunu düşünüyordu. Ardından, gelecek ay bunu yapmamaya karar verdi ve yapmadığı süreçte kendini nasıl hissettiğini dikkatle gözlemledi.

Cal Seattle bölgesinde yaşadığından arabası kısa süre sonra toz ve pislik içinde kalmıştı. Sık sık arabasını yıkama düşüncesiyle içi içini yiyordu. Yolda yürürken insanların ona baktığından ve kirli arabasını yargıladıklarından emindi. Arkadaşlarıyla rastlaştığında birinin onu utandıracağı anı bekleyip durdu.

Ay sonu geldiğinde Cal arabasını güzelce yıkadı. Rahatlamıştı. Şaşırtıcı olan ise bir ay boyunca hiç kimse arabası hakkında tek bir yorum yapmamış ya da onu sevmeyi bırakmamıştı.

İyileşen efendi adam kendisi için iyi şeyler yapmaya başladığında,
rahatsız, korkmuş, endişeli, suçlu veya kafası karışmış hissedebilir. Bu duygular, bilişsel uyumsuzluk denen şeyin sonucudur.

Efendi adam kendisi için iyi şeyler yapmaya başladıkça kendini değerli hissedecektir. Bu yüzdende kafasının içinde bir çatışma başlayacaktır. İki ayrı mesajın çatışması… Biri ona değersiz olduğunu söylerken diğer mesaj iyi adamı kurtarmaya yöneliktir. Bu durumda çok normaldir. Önemli olan ise yeni mesajın eskinin yerini almaya başlaması. Ve efendi adamın çocukluk ve doğuştan getirdiği inanışların yerini bu yeni mesaja bırakmaya başlamasıdır.

Bölümün başında bahsettiğimiz Todd onay arayışından vazgeçmek için çok uğraştı. Bilinçli olarak kendisi için bir şeyler yapmaya başladı. Ufak bir adım olarak kendisi için bir çift çorap ve iç çamaşırı almıştı.

Bir kaç hafta sonra spor salonuna yazılmıştı ve düzenli olarak gidiyordu. Kendini suçlu hissetmeye başladığında terapi grubuna geliyordu. Bir kaç ay sonra iki farklı kadınla randevuya çıktığını ikisinin de onu olduğu gibi sevdiğini söylemişti.

Sizlerde yaptığınızda; kendi kendinizi onaylayabileceğiniz davranışların bir listesini çıkarabilir. Ve başlayabilirsiniz. Başlamadan önce şu 8 maddeyi asla unutmayın.

“Ben de olduğum gibi sevimliyim.”
“Ben kusursuz bir kusurum.”
“İhtiyaçlarım önemli.”
“Ben güçlü bir insanım.”
“Ben halledebilirim.”
“İnsanlar beni olduğum gibi seviyor ve kabul ediyor.”
“İnsan olmak ve hata yapmak sorun değil.”
“Memnun etmem gereken tek kişi benim.”

YALNIZ ZAMAN GEÇİRMENİN ÖNEMİ

Yalnız başınıza zaman geçirmeyi öğrenmek bu sendromdan kurtulmak için önemli bir süreçtir.

Efendi adamlar yalnızken kim olduklarını ve neleri sevdiklerini keşfetmeye daha yatkındırlar. Ben bu noktada efendi adamların kimsenin bilmediği, hatalarını gizlemek zorunda kalmayacakları bir yolculuğa çıkmalarını tavsiye ediyorum. Böyle yerlerde kendileri ve yaşam tarzları hakkında düşünebilir, kendi istekleri için sorumluluk alma pratikleri yapabilirler.

Yalnız bir efendi adam, kimseyi memnun etmek zorunda hissetmeden istediklerini yapmaya başlayabilir. Ne yemek istediğine,n nereye gideceğine ve ne yapacağına kendisi karar verir. Yalnız kaldıkça onay alma, kendini fena etme gibi davranışları sergileme şansı daha az olacaktır.

Efendi adam yalnız kalabilmeyi öğrendikçe; bunun onu öldürmediğini, kötü ilişkilerde kalmak, tahammül edilemez davranışlara katlanmak zorunda olmadığını fark eder.

Bu yalnızlık ve geri çekilme sürecinde efendi adamların yapacağı en iyi şey sanırım yazmak olacaktır. Alkol ya da sexin dikkatlerini dağıtmasına izin vermeden yapılacak bu yazma eylemi, derin bir içgöçü için elzemdir.

KENDİNİ AÇIĞA ÇIKARMAK

Efendi adamlar varoluşlarını başkalarından saklayarak, özlerini güçlendirmeye çalışır. Ancak bunu yapmaya devam ettikleri sürece efendi adam olarak yerlerinde saymaya devam edecekler. Bunun yerine kim olduklarını ve toksik utançlarını ortaya sermeleri gerekiyor.

Bu süreç zorunlu olarak güvenilir bir insan gerektirir. Bu her ne kadar korkutucu görünse de, güvenebileceğiniz bir insan bulmak çok önemlidir. Güvenilir insanlar, kişinin çarpık inançlarını tersine çevirmekte çok işe yararlar.

Bu kişi bulunup, güven ilişkisi sağlandıktan sonra efendi adam kendisiyle ilgili utanç verici ve onu korkutan şeyler açıklamaya başlayabilir .

Reid, iyileşmekte olan bir alkolik ve terapi grubumuzun bir üyesi…
Kendisi yukarıda bahsettiklerimize iyi bir örnek teşkil ediyor.

Reid gruba akşam geç bir saatte gelmişti. Perişan bir görüntüsü vardı. Fırsatını bulduğumda yanına gittim ve ne olduğunu sordum.

“Bu gece neredeyse gelmeyecektim, bir an grubu bırakmayı düşündüm” dedi. Grubun diğer üyeleri de ne olduğu hakkında meraklanmışlardı.

Şöyle devam etti Reid “Çok kötü hissediyorum, “Çok kötü bir şey yaptım, sizlerle yüzleşebileceğimi düşünemiyordum”.

Bu hale gelmesine neden olabilecek ne yapmış olabileceğini düşünmeye başlamıştım.

Grup üyeleri, onu sakinleştirmeye ve yargılamayacaklarına ikna etmeye çalışıyordu.

“Daha kötü olamaz”. dedi Reid. “Yaptığım şey o kadar korkunç ki size anlatabilir miyim bilmiyorum.”

Grup onu cesaretlendirmeye çalışıyordu. Bu sırada Reid’in utancı da geçmeye başlamış gibiydi.

Çok geçmeden konuşmaya başladı. “Geçen hafta patronum tarafından azarlandım, ardından eşimle de kavga ettim. O kadar kötü hissediyordum ki dışarı çıktım ve votka aldım. Sarhoş olana kadarda içtim.

Bağımlığının utancı yüzünden gözünden yaşlar akıyordu. Grubumuza 6 ay önce katılmış ve o günden beri alkol kullanmıyordu.

Bir grup üyesi ona bir kutu kağıt mendil uzattı ve Reid gözyaşlarını sildi.. sonra hikayesini anlatmaya ve hıçkırıklar arasında utancını açıklamaya devam etti.

“Tüm eski yalan söyleme ve manipüle etme biçimlerime geri döndüm. tamamen kontrolden çıktım.”

Grup üyeleri Reid’e düşündüğü kadar kötü biri olmadığını, onu yargılamadıklarını söylediler. Adam gerçekten acı içindeydi.

Birkaç dakika sonra Reid, “Hepsi bu kadar değil. daha Fazlası var.” dedi. ve bir kez daha hıçkırmaya başladı. Elini alnına kaldırarak başını salladı, sanki kendisinden iğreniyor gibiydi.

“Bu hafta iki kez iş yerime gittim. Ben yokken de işler gayet güzel devam ediyordu.” Gözlerini yere çevirdi ve hıçkırıklara boğuldu. “Her şeyi mahvettim. Yaşamaya devam etmek istemiyorum.”

Geri kalan saatlerde hep birlikte onu iş yeri ve eşiyle tekrar konuşması için destekledik.

O gece, gruptan ayrıldığında belli ki sarsılmış ve korkmuş hissediyordu. Ağır bir yükten kurtulmuş ve bir grup insanın desteğini almıştı. Reid insanların onu yargılamasından ve terk etmelerinden çok korkuyordu ama bunların hiç biri olmamıştı. Bunun yerine şu mesajı almıştı. Onu sevmelerini engelleyecek kadar kötü şeyler yapmamıştı. Aksine onunla ilgilenmişler ve içini döktüğü için saygı göstermişlerdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s