NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 13

ESKİ DERİNİ DÖK

Efendi adamlar toksik utançlarından kurtulmaya başladıkça, bazı gerçekleri fark etmeye başlarlar.

Kötü biri değiller.
Kusurlarını veya hatalarını gizlemeleri gerekmez.
İnsanlar onları oldukları gibi sevebilirler.

Efendi adamlar onay aramayı bırakıp memnun etmeleri gereken tek kişinin kendileri olduğunu kavradıkça; insanları kendilerine doğru çeken bir yaşam enerjileri ve karizmaları olduğunu görecekler. Bu yaşam enerjisi onlara aşkta ve hayatta yeni kapılar açacak; kusurlarını gizlemek ya da onay peşinde koşmak zorunda kalmayacaklar.

BÖLÜM 4
İHTİYAÇLARINI ÖNCELİĞİN YAP

“Geçen hafta konuştuğumuz meseleden dolayı kendimi rahatsız hissettiğimi bilmeni istiyorum.”

Kaygı dolu bir adam olan Lars ikinci seansına bu sözleri söyleyerek başladı. Karısının onu teşvik etmesiyle beni görmeye gelmişti. Depresyonda ve mutsuz olduğunu söyledi. Son aylarda geceleri uyumakta güçlük çekiyor, migren ağrılarıyla baş etmeye çalışıyordu. Aslında hayatı göründüğü kadar kötü değildi. İyi bir işi, evi ve ailesi vardı. Ama yine de mutsuzdu.

Lars ilk seansta bazı fantezileri olduğundan bahsetti. Bu düşünceler yüzünden suçlu hissettiğini, tüm bunlardan sıyrılıp dünyanın bambaşka bir yerinde yaşamak istediğini söyledi.

Seansın ortalarında Lars’a “kendin için ne yapıyorsun?” diye sordum. Bana şaşkınlıkla bakarak ne demek istediğimi anlamadığını söyledi. Bunun üzerine soruyu tekrarlardım. Bir kaç saniye sonra “pek bir şey değil” dedi.

Seansın geri kalanında insanın kendisi için bir şeyler yapmasının öneminden bahsettim. Bir önceliğe ve sorumluluk almaya ihtiyacı olduğunu yineledim. Bu sözlerimden sonra Lars’ta korkuyla karışık bir direnme sezdim. Bu direnme ikinci seansımızda da devam etti.

“Geçen hafta seni rahatsız edecek bir şeyler söyledim sanırım?”
“Aslında söylediklerinizin hepsi rahatsız ediciydi. İhtiyaçlarımı öncelikli hale getirme mevzusu beni sinirlendirdi”
“Neden” diye sordum…
“Bu söylediklerinizin beni bencil biri yapacağını düşünüyorum.” dedi.
“Peki bunun nesi yanlış?”
Lars bana hayretle bakarak sorduğum soruyu tekrarladı. “Bunun nesi yanlış?” Ardından bir iç çekerek devam etti.

“Bencil biri olursam aynı babama benzerim. Babam her zaman kendini düşünen biriydi biz de bu yüzden ailece acı çektik. Benim bir karım, işim çocuklarım var, ben asla onun gibi davranamam bu benim sonum olur.

BAKIM GEREKTİRMEYEN EFENDİ ADAMLAR

Lars söz konusu kendi ihtiyaçları olduğunda tipik efendi adamlardan biriydi. Efendi adamlar dikkatlerini başkalarının ihtiyaçlarını karşılamaya yoğunlaştırdığından, sıra kendilerine geldiğinde onlarla pek ilgilenilmez.

Efendi adamların bu şekilde davranmaları çocukluklarındaki şartlamanın bir sonucu. Bir çocuğun ihtiyaçları zamanında ve sağlıklı bir biçimde karşılanmadığında; çocuk bazı ihtiyaçlara sahip olduğu için kendinin kötü biri olduğuna inanmaya başlar. Hayatlarını, bu yanlış yorum üzerine kuran efendi adamlar, bir dizi hayatta kalma mekanizması geliştirir.

Bir şey istemeyen biri gibi görünmeye çalışır.
Başkalarından bir şey almakta zorlanır.
Gizli sözleşmeler kullanır.
Bakıcı rolü üstlenir. Basaklarının ihtiyaçlarına odaklanır.

Bu davranışlar çocukluklarında bir hayatta kalma mekanizması olarak iş görürken. Yetişkinlik dönemlerinde, ihtiyaçlarının karşılanmaması ve fark edilmemesi olasılığını arttırdı.

İSTEKSSİZ GÖRÜNMEK EFENDİ ADAMI ENGELLER
İhtiyaçlarını Karşılamak

Bu çaresiz küçük çocuklar eğer tüm ihtiyaçlarını gizleyebilir ya da ortadan kaldırabilirlerse.; kimsenin onları terk etmeyeceğine inandılar. Ayrıca hayatta kalmaları, ihtiyaçları yokmuş gibi görünmelerine bağlıydı.

Bu durum bu çocuklar için bir kör düğüm yarattı. Çünkü ihtiyaçlarını tamamen bastırırlarsa hayatta kalamazlardı. Bu yüzden kendilerini gereksiz bir şey olarak gösterip ihtiyaçlarını dolaylı ve gizli yollardan karşılamaya çalışacaklardı.

Çocukluktan kalma bu hayatta kalma mekanizmalarının bir sonucu olarak efendi adamlar , az ihtiyaç duymayı ve istememeyi bir erdem saydılar. Ancak istekleri hala oralarda bir yerlerde olduğu içinde belirsiz, manipülatif yollarla bu ihtiyaçlarını karşılama yoluna gittiler.

BAŞKALARININ VERMESİNİ ZORLAŞTIRMAK

Efendi adamlar ihtiyaçlarını karşılamak için etkisiz stratejiler kullanmanın yanı sıra birinden bir şeyler alma konusunda da berbatlar. Birinden bir şey almak onlar için çocuklukta geliştirdikleri paradigmayla çelişmeleri anlamına geliyor. Bir şeyler aldıklarında gerçekten de son derece rahatsız hissediyorlar. Bu yüzden hayatları muhtaç ve müsait olmayan insanlarla ilişkiler kurarak geçip gidiyor.

Bunun en iyi örneği efendi adamların cinsel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlarken açığa çıkıyor. Birlikte çalıştığım çoğu efendi adam karşı cinse gerçekten de ilgi duyuyor ancak karşı cinsle etkileşimlerinde çoğu zaman hüsrana uğruyorlar. Eylemlerinin istediklerini almada bir işe yaramayacağına dair köklü bir inanca sahipler.

Çocuklukta yaşadıkları cinsel istismarlar ya da cinselliğe dair negatif düşünceleri, kendilerini cinsel açıdan ifade etmelerini güçleştiriyor. Cinsel deneyimlerinde partnerlerine yoğunlaşarak kendi ihtiyaçlarını geri plana atıp; partnerlerinin kilosu hakkında yorum yaparak kavga başlatabilir, ya da geçmişte nerede olduğu gibi sorular sorarak ilişkiyi mahvedebilirler.

GİZLİ SÖZLEŞMELER KULLANMAYI BIRAK

Gizli sözleşme örnekleri;

1.Sizin için bunu yapacağın böylece sizde ……. yapacaksınız.
2.Bunu benim için yapacaksınız bende size …….. yapacağım.
3.İkimiz de bu sözleşmeden haberdar değilmişiz gibi hareket edeceğiz.

Sizde sizinle bir başkası arasındaki bir gizli sözleşmeyi belirleyin. Ne verdiğinizi ve karşılığında ne beklediğinizi güvendiğiniz kişiyle paylaşın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s