NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 14

BAKICILIK YAPMAYI BIRAK

Efendi adamlar bakıcılık rolü üstlenmenin onları sevgi dolu ve iyi bir insan yaptığına inanır. Halbuki; bakıcılık
birinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak için olgunlaşmamış bir girişimden fazlası değildir.

20’Li yaşlarının sonunda olan Reese efendi adamın aşırı davranışlarına iyi bir örnekti. Terapi seanslarımızın birinde Reese ağlamaya başlamıştı. “Neden bana verdiğim kadarını geri veren bir kız bulamıyorum?”

Reese, bir yıl içinde üç yoğun ilişki yaşadı. Her biri harika başlamış her birinin de aradığı kadın olduğunu düşünmüştü. Ancak hepsiyle aynı senaryo yüzünden başarısız oldu: Reese ona ihtiyaç duyan kadınları seçmişti. Onları kurtarmaya ya da düzeltmeye çalışıyordu.

İlk kız arkadaşı Kanada’da yaşıyordu ve uyuşturucudan yeni kurtulmuştu. Reese ile yaşamaya gelmişti ama çalışma vizesi için hiç bir başvuru yapmadı ve temiz kalmak içinde hiç bir çaba harcamadı. Sonunda Reese onu, kendini toplaması için Kanada’ya dönmeye ikna etti. Daha sonra ortak bir arkadaşının dediğine göre; kız hiç vize başvurusu yapmamıştı, çünkü kanser hastasıydı.

Sonraki kız arkadaşı ise son derece dindardı ve Reese sürekli bir çatışmanın ortasında kalıyordu. Buna rağmen Reese ilişkiden vazgeçmedi ve kızı destekleyici bir tutum sergiledi. Ona göre işler önünde sonunda düzelecek ve kız Reese’in istediği gibi biri olacaktı. Elbette böyle bir şey olmadı.

Son kız arkadaşı ise ordudandı. Reese’e 40 kilometre uzakta yaşıyordu. Reese kızın arabası olmadığı için sık sık inisiyatif alıyor ve onu evinden alıp arabasıyla gezdiriyordu. Ayrıca bir şeyler yiyip içtiklerinde hesabı ödeyen hep Reese’ti. Kız arkadaşının tayini başka bir eyalete çıktığında ise Reese işini bırakıp arabasını sattı ve onun ardından gitti. Ancak çok sürmeden kız onu başından savmış Reese’te geri dönmek zorunda kalmıştı.

Bu kötü süreçlerden sonra Reese kendini insanlara kapatmış; arkadaşları ve ailesine yabancılaşmıştı. Reese’in bu bakıcı tavrı sonunda yalnız kalmasına neden olmuştu. Başkalarına ne kadar faydası olursa olsun, kendisi berbat haldeydi. Verdiği hiçbir şeyin karşılığını almayı başaramamıştı.

BİRİNİ ÖNEMSEMEK BAŞKA, BAKICILIK YAPMAK BAŞKA ŞEYDİR

Efendi adamlar başkaları için sevgi dolu işler yaptıklarını düşünseler de, bunun birine ilgi göstermek veya birini önemsemekle pek alakası yoktur.
İşte farklılıklar;

BAKICILIK
Verenin içindeki bir boşluktan kaynaklanır.
İhtiyacı olana değil vermesi gerektiğini düşündüğü kişiye verir.
Çoğu zaman bilinçsizce verirler. Bir kukla gibi iplere bağlıdırlar.

ÖNEMSEME
Hiç bir şeye bağlı değiller.
Gönüllerinde bolluk varsa verirler.

Efendi adamlar başkalarının onlara nasıl vermelerini istiyorlarsa o şekilde verirler. Hediyeler, masajlar, sürprizler, efendi adamların verirken kullandıkları yöntemlerdir. Eşlerini iş yerinden izin almaya, yeni bir kıyafet almaya, doktora gitmeye, geziye çıkmaya motive ederler, ancak sıra kendilerine geldiğinde kendi kendileri sabote eder, bu tip davranışları sergilemek istemezler.

NE YAPMALI

1)Bakıcılık üstlendiğinizi düşündüğünüz en az üç davranışı tanımlayın. İnsanlara ne ile meşgul olduğunuzu söylemekten çekinmeyin. Bunu yaparken hislerinizi ve diğer insanların tepkilerini dikkatle gözlemleyin.

2)Daha fazlasını yapmaya çalışın. Bu az önce söylediğimizle çelişkili görünse de, bakıcılık yaptığınız davranışların farkına varmanızda çok etkili bir yöntem.

KURBAN ÜÇGENİ

Bu terimi, almak için veren efendi adamların, yaşadıkları çıkmazları açıklamak için ben uydurdum. Kurban üçgeni üç önemli diziden oluşuyor.

  1. İyi Adam, karşılığında bir şey almayı umarak başkalarına verir.
  2. Verdiği kadarını alamadığında hüsrana uğramış ve kırgın hisseder. Unutma! Efendi adam skor tutan kişidir ve objektif değildir.
  3. Hayal kırıklığı ve kızgınlığı arttıkça; öfke saldırıları, pasif agresif davranışlar, eleştirme, suçlama ve hatta fiziksel taciz gibi davranışlar sergileyebilir.

Eşim bu davranışları kurbanın kusması olarak nitelendiriyor. Kendinin haklı olduğuna inanan kurban; içindekilerİ bir şekilde ifade etmek ister.

Shane ve kız arkadaşının ilişkisi kurban üçgeni ve duygusal kusmaya dair iyi bir örnek.
Shane kız arkadaşı Rachel’a hediyeler alıyor, sürprizler yapıyor ve çocuklarına yardım ediyordu. Ancak tüm bunlar Rachel üzerinde duygusal bir borçluluk duygusu yaratmıştı. Sanki Shane’nin ona yaptığı güzel şeylerin karşılığını asla ödeyemeyecekmiş gibi hissediyordu ve hissettiği gibide olmuştu. Shane’nin yaptıkları çok fazlaydı. Sonunda onu kendinden uzaklaştırmaya karar vermişti.

Bu olaydan sonra Shane darmadağın olmuştu. Kendisi sözleşmesine sonuna kadar sadık kalmış ama Rachel bunu yapmamıştı. Shane bu durumdan bir ders çıkarmak yerine, aynı paradigmayla Rachel’ı geri kazanmaya çalıştı ve aynı döngü sürekli tekrarlandı.

SEVDİĞİN İNSANLARI NASIL İNCİTTİĞİNİ GÖZLEMLE
İncitici “şakalar” mı yapıyor musun?
Onları toplum içinde utandırıyor musun?
Sık sık geç mi kalıyorsun?
Sizden yapmanızı istedikleri şeyleri unutuyor musun?
Onları eleştiriyor musun?
Onları ayrılmakla tehdit ediyor musun?
İnsanların hayal kırıklıklarını destekliyor musun?

Hayatınızda sizi önemseyen size değer veren insanlardan, kendiniz hakkında gerçek bilgileri isteyin. Bunları duymak her ne kadar üzücü ve utanç verici olsa da; kurban üçgeninin içinde debelenip durmanızdan iyidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s