NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 15

TAMAMEN BENCİL OLMAK

Bu kitabı yazmaya başladığımda; kitabın ilk taslaklarını efendi adam grubumuzla paylaştım. Bir keresinde, bir grup üyesi bana şöyle dedi:
“Görünüşe göre kitabın bütün vurgusu, kişinin kendine odaklanmasıyla ilgili.” Gerçekten bencil ve benmerkezci görünüyor, tıpkı efendi adamın düşünmesi gerektiği gibi…

Efendi adamlar hayatta kalmak için, sadece kendilerini feda etmeyi biliyorlar. Ancak iyileşmek için; kendilerini ilk sıraya koymaları gerekiyor. Çoğu efendi adam, onlara kendi ihtiyaçlarını bir öncelik haline getirmelerini söylediğimde, şaşkına dönüyor. Bu yüzden onlara şu gerçeği sık sık hatırlatmam gerekiyor. “İstemek muhtaç olmak demek değildir, muhtaç olmakta terk edileceğiniz anlamına gelmez.”

“Bu dünyadaki hiç kimse bizim ihtiyaçlarımızı karşılamak için burada değil. Ayrıca bizlerde kimsenin ihtiyaçlarını karşılamak için burada değiliz.”

Ancak bu fikir efendi adamları fazlasıyla ürkütüyor. Eğer böyle yaparlarsa; bir daha sevilmeyeceklerini sonsuza dek yalnız kalacaklarını düşünüyorlar.

Onlara ne zaman bencil olmaları konusunda meydan okusam verdikleri yanıtlar genelde şöyle oluyor.

“İnsanlar bana kızacak.”
“İnsanlar bencil olduğumu düşünecek.”
«Yalnız kalacağım.”
«Ya herkes bu şekilde yaşasaydı dünya nasıl bir yer olurdu?»

Ardından çevrelerindeki insanlara faydaları olarak; ne elde ettiklerini listelemelerini istedim.

“Daha az muhtaç hale geliyorlar.”
“Daha çekici hale geliyorlar.”
“İhtiyaç duyduklarını ve istediklerini elde etme olasılığını artıyor. “

Aslına bakarsanız, mızmız, sıska ve muhtaç bir erkeği kimse çekici bulmaz. Çoğu insan kendine güvenen ve bir benlik duygusu olan erkeklerden hoşlanır. İnsanın kendini ilk sıraya koyması, onları insanlardan uzaklaştırmaz aksine kendilerine çeker.

HAYATININ SORUMLULUĞUNU ÜSTLEN
İhtiyaçlarını Karşıla

İhtiyaçlara sahip olmak, insan olmanın bir parçasıdır.
Olgun insanlar kendi ihtiyaçlarını karşılamayı bir öncelik haline getirir.
İhtiyaçlarını açık ve doğrudan bir şekilde gidermek için yardım isteyebilirler.
Diğer insanlar, ihtiyaçlarını karşılamalarına gerçekten yardımcı olabilir.

İhtiyaçlarını karşılamak isteyen efendi adamlar bir şeyler yapmalı, daha önce yaptıklarından tamamen farklı bir şeyler. Kendini ön planda tutmak sadece soyut bir öneri değildir. Kendimizi düşünmek; sadece ihtiyaçlarımızın karşılanması için değil, aynı zamanda sevgiyi deneyimlemek ve canlı hissetmek içinde çok önemlidir.

Bir hafta sonu tatili için çocuklar, şehir dışına gitmek istiyordu. Eşimle oturup tatili planlamaya çalıştık ancak onun yapmak istediklerine karşı isteksizdim. Bende kendi planlarımı rafa kaldırdım. Ardından bir arkadaşımın da ısrarıyla kendimi ilk plana koymayı denedim. Planlar yaptım ve arkadaşlarımı çağırdım. Eğer karım isterse oda katılabilirdi. Gerçekten de bana katıldı ve hep beraber eğlenceli bir hafta sonu geçirdik.

MEYDAN OKUMA
Terapi seanslarımızın birinde tüm herkese meydan okudum. Her bir grup üyesi 1 hafta boyunca kendilerini ilk sıraya koymaya deneyecekti. Herkesin gözünde endişe ve korku belirse de; sonunda hepsi bunu kabul etti. Lars, Shane ve Reese’in yaşadıklarını aşağıda anlatmak istiyorum.

Lars
Lars işi basit tutmaya karar vermişti. Her gün spor salonuna gidip egzersiz yapacaktı. Planını eşiyle paylaştığında suçluluk hissediyordu. Eşi ” sen egzersiz yaparken ben yapamayacağım çocuklarla ilgilenmek gerek” demişti. Lars üzgün olduğunu ama yapacak bir şeyi olmadığını ,egsersiz yapmak istediğini söyledi. Lars spor salonuna gitmeye başladığı ilk 3 gün yoğun bir suçlulukla baş ediyordu. Üçüncü günün ardından tuhaf bir şey olmuştu. Eşi ona antremanlarının nasıl gittiğini sordu. Zaman geçtikçe Lars kendini hem daha güçlü hemde sağlıklı hissediyordu.

Reese

Reese gruba katıldığında kız arkadaşından yeni ayrılmıştı. Hafta sonları kız arkadaşıyla vakit geçirmeyi seviyordu. Ancak yoğun tempodan bitkin düşmüştü. Dışarı çıkamadığı zamanlar kız arkadaşının onu terk edeceğinden korkuyordu.

Reese, bir hafta sonu için kendini ilk sıraya koyup ne yapacağına karar verdi. Kız arkadaşıyla bir günlüğüne görüşecek, içki içmeyecek ve eve erken dönecekti.

Cumartesi günü, birkaç arkadaşıyla sinemaya gitme planları yaptı. Pazar günü rahatlamak için evde kaldı. Amacı saat 10’u geçmeden uyumaktı. Pazartesi geldiğinde, Reese iş yerinde dinlenmiş ve cesur hissetti. Kimse de onu sevmeyi bırakmamıştı hatta kendini daha enerjik ve üretken hissediyordu.

Shane

Shane’nin dürtüsü sürekli kız arkadaşına bir şeyler vermekti. Ama terapide aldığımız karardan sonra bu dürtü ne zaman gelirse önceliği kendisine verecekti.

Kız arkadaşı arabasını yıkamasını istediğinde Shane kendi arabasını yıkadı. Ona bir hediye almayı düşündüğünde gidip kendisi için bir şeyler aldı. Kızın halini hatırını sormak için aramayı düşündüğünde bunun yerine grup üyelerinden birini aradı. Tüm bunlar Shane üzerinde muazzam bir endişe yaratmıştı.

Tüm bunlardan sonra kız arkadaşı onu eskisi kadar sık boğaz etmemeye hatta özlemeye başlamıştı. Bir akşamüstü çocuklarını uyuttuğunda Shane’i eve davet etmişti. Tabi ki sevişmek için…

Zamanla Shane kız arkadaşının onu sevmekten vazgeçmediğini aksine ona daha çok bağlandığını fark etti. Kız arkadaşının söylediğine göre Shane’nin değişiminden kendisi de çok memnundu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s