NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 19

TESTİSLERİNİ GERİ AL

Erkeklerle ilişkilerden kaçınmak ve sürekli kadın onayı aramak, efendi adamların aşkta ve hayatta istedikleri şeylere sahip olmalarını engelliyor. Bu durumu tersine çevirmek isteyen efendi adamlar cinsiyetleriyle barışmak ve maskülenitelerini geri kazanmak zorundalar.

ERKEKLERLE İLETİŞİM HALİNDE OLMAK MASKÜLENİTENİZİ GERİ ALMAK İÇİN YARDIMCI OLUR

Diğer erkeklerle iletişim halinde olmak, bilinçli bir çaba gerektirir. Erkeklerle zaman geçirmeye gönüllü olmalı, risk almalısınız. Bir komşuyla konuşmak, bir arkadaşı aramak ya da halı sahaya gidip top oynamak zaman alır. Çoğu efendi adam eşleri, aileleri ya da işleriyle iç içe olduğundan bu gibi şeylere vakit ayırmak, başlangıçta çok zor görünür.

Erkeklerle bağlantı içinde olmanın sadece tek bir yolu yok.

-Bir takıma katılmak
-Spor etkinliklerine gitmek
-Bir tartışma grubuna dahil olmak
-Gönüllü iş yapmak
-Balık tutmak
-Koşuya çıkmak
-Ya da sadece takılmak, erkeklerle iletişim içinde olmanızı sağlayabilecek şeylerden sadece bir kaçı.

Alan, iyileşen bir adamın neler yapabileceğinin iyi bir örneği;

Alan, insanlarla bir şeyler yapmak konusunda çok zorlanıyordu. -Özellikle erkeklerle- Ama bir yerlerden başlaması gerektiğini de biliyordu. Kendine bu gidişatı değiştirmeye nereden başlayacağını sorup duruyordu.

Alan’ın yaptığı ilk şeylerden biri, bir erkek terapi grubuna katılmak oldu. Buna rağmen diğer erkeklerle bir şeyler yapmaya başlaması bir yıldan fazla sürmüştü. Terapi grubundaki erkekler onu diğerlerinden izole tutan savunma mekanizmalarından bahsettiler. İnsanlarla ilişki kurma biçimini değiştirmesi gerekiyordu.

Alan, ayrıca voleybol oynamaya başladığı bir sağlık kulübüne katıldı. Daha sonra bir voleybol takımı kurmak için liderlik etti. İlk başlarda ailesinden uzak bir şekilde kendisine zaman ayırmak zor gelmişti. Ama bu süreci iyi atlattı.

Bir kaç yıl sürmesine rağmen, Alan’ın şu an bir düzine erkek arkadaşı var. Hatta bazen arkadaşlarıyla ülkenin dört bir yanına spor müsabakalarına çıkıyor.

Alan’ın eşi Marie, Alan’ın diğer erkeklerle bağlantı kurmasının evliliklerini kurtardığını düşünüyor. Çünkü Alan eşini hayatının merkezi yapmış, kendini onu mutlu etmeye adamıştı. Bu gizli sözleşmenin ağırlığından kurtulan Marie son derece mutluydu.

Alan maskülen enerjisini geri kazandıkça Marie’ye daha çekici gelmeye başlamıştı. Alan’a ilişkilerinin başlarında hissettiği duyguları yeniden hissetmeye başladığını söylüyordu.

Efendi adamlar duygusal ihtiyaçlarını, arkadaşlarıyla karşılamaya başladıkça, bağımlılıklarından, manipülatif eğilimlerinden ve kırgınlıklarından kurtulmaya başlar. Ayrıca arkadaşlarıyla vakit geçiren efendi adamlar, kendilerini sadece kadınların onayı üzerinden tanımlamayı bırakır ve başkalarının kendileri hakkında düşündüklerine daha az duyarlı hale gelirler. Bu sebeple de eşlerini ya da sevgililerini, sürekli ellerinde tutmaya çalışmak için, bakım ve onarım yöntemlerine başvurma olasılıkları azalır.

ANNEN İLE BAĞLARINI GÖZDEN GEÇİR

Kızım Jamie 18 yaşına geldiğinde bir erkek arkadaşı vardı. Erkek arkadaşı, annesine karşı tek eşli dediğimiz oğlanlardandı. Babası sık sık seyahat ediyor, katı ve talepkar davranarak oğlunun duygusal ihtiyaçlarına yanıt veremiyordu. Bu yüzden oğlan annesi tarafından boğulmuş ve annesinin duygusal partneri olmak zorunda kalmıştı.

Jamie anne, babası ayrıldıktan sonra, annesinin erkek arkadaşlarını kıskanmaya başlamıştı. Annesinin ilgi ve sevgisi için diğer erkeklerle yarışıyordu.

Bir cuma gecesi Jamie’i yemeğe davet ettim ve içini dökmesini sağladım. Karşımda klasik bir efendi adam vardı. Kızıma bu durumdan bahsettim ve gerçek bir bağ kurmakta zorlanabileceklerini söyledim. Ama Jamie’nin diğer erkeklerle bağ kurabilmesi mümkün olursa, değişebileceğini ve iyi bir bağ kurabileceklerini de ekledim.

Bir kaç ay sonra Jamie mezuniyeti için erkek arkadaşlarıyla birlikte San Dieago’ya uçtu. Mezuniyete gelen annesi, oğlunun erkek arkadaşları olmasına şaşırmıştı. Hatta bu durumu sabote etmek için ufak girişimler bile sergilemişti. Ancak Jamie annesiyle arasına sınır koydu ve ona duygusal bir hortum bağlamasına izin vermedi.

Daha iyi tanımak istediğiniz üç adamı listeleyin. Adamın adının yanına, birlikte yapabileceğiniz olası bir etkinliği yazın. Bir tarih belirleyin ve o tarihe kadar iletişime geçmiş olun.

GÜÇLÜ OLUN

Erkek olmak yüzyıllardır güçlü olmakla eşdeğerdir. Efendi adamlar çocukluklarındaki koşullanmaları yüzünden bu özelliklerinden korkuyorlar. Hem fiziksel hem de duygusal açıdan zayıf hale geliyorlar. Hatta bazıları bu naifliklerinden gurur bile duyuyor. Bir zamanlar, dövüş sporlarında uzman bir efendi adam tanımıştım o bile kendi gücünden korkuyordu.

Erkekliğin kucaklanıp geri getirilmesi için, efendi adamlar kendi önlerine engeller koymayı bırakmalı. Fiziksel taleplerine cevap vermeliler, sağlıklı yiyecekler yemeli, uyuşturucu ve alkolü bırakmalılar. Koşarak, yüzerek, ağırlık çalışarak formda kalmalılar, bu alanlarda forma girerlerse hayatlarının her alanında kendilerine güven duymaya başlayacak ve güçlü hissedeceklerdir.

50li yaşlarının başında bir avukat olan Travis, evliliğindeki zorluklara başa çıkmak için beni görmeye gelmişti. Daha ilk seansımızda, iki önemli nokta açığa çıkmıştı bile. Birincisi Travis efendi bir adamdı ve ikincisi uyuşturucu ve alkol sorunu vardı. Onunla ilgilenecektim ama bir şartım vardı alkol ve uyuşturucudan kendini kurtarmasını istedim, bunun için ise İsimsiz Alkolikler grubuna katılmasını tavsiye ettim.

Önümüzdeki bir kaç ay içinde Travis eşiyle olan ilişkisini düzeltmeye başlamıştı. Ancak evlilik sorunlarına ek olarak Travis’in bir başka yaşam tarzı sorunu vardı. Sürekli fast food tüketiyor ve çok fazla kahve içiyordu. Egzersiz yapmak ise aklına bile gelmiyordu.

Daha sonraki bir kaç ay içinde ise Travis hayatındaki önemli konuları tek tek ele almaya başladı. İşinde eskisi kadar kendini yıpratmamaya, diğer erkeklerle vakit geçirmeye, ve sürekli ertelediği bir ameliyatı olmaya karar vermişti. Ameliyattan sonra sigara içmesi yasaktı o da sigarayı tamamen bırakmıştı. İş yerinde öğle yemeği saatinde yürüyor, kilo vermeye çalışıyordu.

Daha fazla su içiyor ve eskisi kadar kahve içmiyordu. Hatta bir hafta sonu iş yerinden izin aldı ve erkek arkadaşlarıyla Alaska’da balık tutmaya gitti.

Travis aramıza katıldıktan yaklaşık 10 ay sonra eşine boşanma davası açtı. Yaşam tarzı değişiklikleri ve karısıyla olan kötü ilişkisi nedeniyle artık bu ilişkiyi sürdürmek istemiyordu. Kararını bize anlatırken, eşinin bu tavrından dolayı bizim terapi grubumuzu suçladığını söyledi. Ardından gözlerindeki yaşı sildi ve ” Ben bu grup sayesinde kendimi güçlü hissediyorum, sizlerin yardımı olmasa asla bu değişiklikleri yapamazdım. Evliliğimi bitiren bu grup değil. Evliliğimi bitirmek benim hayatımı kurtardı.” dedi.

Vücudunuzu ihmal etmenize neden olan alışkanlıkların bir listesini yapın ve kendinize daha iyi bakabileceğiniz bir yol seçin. Spor aktiviteleri, diyet, bağımlıklardan kurtulma vb.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s