NO MORE MR. NİCE GUY ÇEVİRİ BÖLÜM 20

İYİ BİR ROL MODEL BUL

İyileşme sürecindeki efendi adamları, sağlıklı bir erkek olarak düşündükleri kişiyi, zihinlerinde görselleştirmelerini istiyorum. Bu görseli akıllarında tutarak, dışarı çıktıklarında bu görsele sahip erkekleri fark edebiliyor ve gözlemleyebiliyorlar.

Bir çok efendi adam gibi bende, bu işi topluluğumuz aracılığıyla yaptım. Erkeksi işler yapmakta iyi olan bir adamla arkadaşlık geliştirdim. Onun sayesinde, risk alma ve meydan okuma konusunda iyi olan başka bir adamla tanıştım. Bu adamların her biri kendimin aslında neye benzediğini görmemde yardımcı oluyordu.

Sizlerde, sağlıklı bir erkek dendiğinde bu erkeğin gözünüzde nasıl canlandığını, hangi kişilik özelliklerine sahip olduğunu bir kağıda yazın. Bu özelliklerden bir kaçına sahip olan birilerini tanıyorsanız, onlarla arkadaşlık kurmaya çalışın.

BABANIZLA İLİŞKİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Daha öncesinde söylediğimiz gibi efendi adamların çoğu, çocukluklarında babalarıyla iyi bir ilişki geliştirememişti. Babaları ya ortada olmuyor ya fazla pasif kalıyordu.

Maskülenitelerini geri kazanmak isteyen efendi adamlar, babalarıyla olan ilişkilerini tekrar incelemek ve bu ilişkiye bir yetişkin gözüyle bakmak zorundalar.

Kırklı yaşlarının ortasında bir bilgisayar yazılımcısı olan Matthew bu süreci yaşayanlardan sadece biri.

Bir keresinde Matthew, babasının ölmesi durumunda cenazesine katılmak istemediğini söylemişti. Aylar sonra babasıyla ilişkisini incelemeye başladığında, babasını aramak ve onunla yüzleşmek zorunda kalmıştı.

Matthew’ın annesi babasını tarif ederken ondan her zaman kötü adam, kendisinide kurban olarak olarak gösteriyordu. Matthew zaman geçtikçe şunu farkediyordu ki; babasınında tıpkı annesi gibi sorunları olmasına rağmen, kendini kurban ilan edip karısını kötü ilan etmiyordu. Bu farkındalık sayesinde Matthew kendi ilişkisindede aynı senaryoyu farketmeye başladı. Babasıyla olan ilişkisini düzeltmek için onunla telefon görüşmeleri yapmaya başlamıştı.

Efendi adamların, babalarıyla olan ilişkilerini yeniden gözden geçirirken dikkatli olmaları gerekiyor. Bu ilişkiyi annelerinin ya da çevrelerinin gözüyle değil, kendi gözleriyle, gerçekçi bir şekilde görmeleri gerekiyor. Şayet babaları ölmüş olsa bile bunu bu şekilde yapmalılar. Önemli olan babanın yaşayıp yaşamaması değil, babayla paylaşılan o erkek mirasının tekrar kucaklanabilmesidir.

Şayet, sizlerde babanızı, gerçekte olduğu kişi olarak görmek istiyorsanız, bir liste yapın. Listenin soluna babanızın karakteristik özelliklerini, sağına ise bu özelliklerin tam zıttını yazın. Ardından kendinize dönün ve bu iki karşıt listenin hangi taraflarına çekilmiş olduğunuzu gözlemleyin.

Bu listeyi yapan efendi adamların, kendileri ve babaları hakkında keşfettiklerinde dolayı, hayrete düştüklerini gördüm. Çünkü babalarını yıllarca nasıl karikatürize ettiklerini ve gerçeği nasıl çarpıttıklarını fark etmeye başlıyorlardı.

ERKEKLİĞİN YARARLARINI YENİ NESİLLERE AKTARMAK

Bölüm1 – Yılanlar ve salyangozlar

Oğullarımı büyütmeye çabalarken fark ettim ki, onlarda tıpkı benim jenerasyonum gibi , erkeklerden kopuk ve kadın onayı aramaya bağımlı bir dünyada var olmaya çalışıyorlar.

Oğlum Steve’in okula kaydını yaptırmaya gittiğim bir gün, karşılaştığım manzara beni hayli üzdü. Ana okulundan 5. sınıfa kadar, sadece tek bir erkek öğretmenleri vardı. 19 kadın öğretmene karşılık sadece 1 erkek öğretmen. Bu küçük adamların etkilenmeye en açık oldukları dönemdeki bu durum hafızamda önemli bir yer edinmişti.

Bu erkekler, kadınlar tarafından yönetilen bir dünyadan, erkekliğe geçiş yapmaya çabalıyor. Ama bunu yapmak için kendi çabalarının yetmeyeceği çok açık. Bu noktada bir teorim var. Ergenlik dönemindeki bazı çocuklar, dikkatsizce giyindikleri, cılız göründükleri, ve agresif oldukları bir dönemden geçerler. Odalarında delik açmak, sarkmak, yüksek sesle müzik çalmak, küfretmek ve çokça tükürmek,…Aslında hepsi bilinçsizce kendilerini annelerinden soğutmaya ve onun kontrolünden kaçmaya yönelik çabalardır. Bu davranışlar anneden uzaklaşmak için ne kadar mantıklı görünse de, beraberinde suçluluk, utanç ve kendine zarar verme davranışları geliştirmelerine yol açabilir. Bu yüzden bu dönemi atlatabilmeleri için annelerinden değil yetişkin adamlardan destek görmeye ihtiyaçları var.

İyileşen bir efendi adam olarak , oğullarımla ve onların arkadaşlarıyla zaman geçirmekten faydalanıyor, dizginledikleri erkekliklerini gözlemliyorum. Onlara, saldırganlık ve cinsellik davranışlarıyla nasıl başa çıkacaklarını öğretmekle kalmıyor aynı zamanda kendimi öne sürerek erkekliğimi nasıl kucakladığımı görmelerini sağlıyorum.

Bu karşılıklı etkileşimin sonuç vermesi için baba ve oğulun aynı aktiviteler içinde birlikte zaman geçirmesi gerekiyor.
Örneğin; balığa gitmek, birlikte çalışmak, birlikte oyun oynamak, geziye gitmek… Bu aktivitelerin hepsi çocuğun erkeklerin dünyasına başarılı bir şekilde giriş yapabilmesi için çok önemlidir… Ayrıca tüm bunları sadece biyolojik çocuklarınızla yapmak zorunda olmadığınızı da bilmelisiniz.

Otuzlu yaşlarının sonunda, bekar bir adam olan Trey , bir gece kimsesiz yeğeni hakkında konuşuyordu. Çocuk, bekar kız kardeşi tarafından büyütülüyordu. Trey yeğeninin bir takım değişimlerden geçtiğini ve bu değişimlerin bir zamanlar ki kendisini hatırlattığını söylüyordu. Ona bir şekilde ulaşıp, olumlu bir erkek etkisi bırakıp bırakamayacağını düşünüyordu.

Ertesi hafta Trey grubun içinde adeta parlıyordu. Son konuşmamızdan sonra yeğeniyle bir hırdavatçıya gitmişler ve bahçe için bir masa üretmişlerdi. Yeğeni bu temastan çok etkilenmiş, Trey de bu durumdan çok memnun olmuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s